Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Hasta. Ne yapmalıyım?

gosling

Yeni Üye
Koyduğum yerde şu şekilde tünüyor sürekli, halsizlik var sanki. Tüylerini hep kabarık tutuyor. Hiç ötmüyor yemeği elimle versem öyle yiyor kendisi 3-4 tane yiyip bırakıyor. Dünden beri böyle 3-4 hafta önce boş yumurtlamıştı ama iyiydi. Ne yapabilirim ilaç falan vermem gerekli mi yardım ederseniz çok minnettar kalırım.

Az önce yaptığı dışkısı koyu siyah rengindeydi fakat ishal değildi.

Ekli dosyalar

• 9fa6f42e-4030-4c0e-9617-05fa01bca516.jpg
    9fa6f42e-4030-4c0e-9617-05fa01bca516.jpg
    124.3 KB · Görüntüleme: 71
Bu şekilde son dışkısı

Ekli dosyalar

• 8d9f7c25-51c8-4a63-acb0-a9027ceb864c.jpg
    8d9f7c25-51c8-4a63-acb0-a9027ceb864c.jpg
    129.4 KB · Görüntüleme: 61
Kuşunuz mutlaka yem yemeli yani beslenmeli. Eğer iştahsızlığı varsa öncelikle mama yapıp beslemelisiniz. Dışkıda siyahlık genelde birçok hastalığın habercisi olabiliyor ama tek bir tane dışkıya bakılarak teşhis konulmaz. Ayrıca katı formda olması da tereddütte bırakıyor beni. Yani biraz cıvık olsa koksidiyozdan şüphelenebilirdim ama şu an emin değilim. Kanatlıdan anlayan veterinere götürme imkanınız varsa mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Dışkı analizi vs. yapılırsa sonuç netleşir. Hastalığının ne olduğunu bilmeliyiz ki ona göre ilaç kullanılsın. Şu an için ben sadece kuşunuzu beslemenizi, sıcak tutmanızı ve probiyotiğiniz yoksa onu temin etmenizi önerebilirim. Hocalarımız konuyu gördüklerinde kendi fikirlerini de söylerler.

Kuşunuz mutlaka yem yemeli yani beslenmeli. Eğer iştahsızlığı varsa öncelikle mama yapıp beslemelisiniz. Dışkıda siyahlık genelde birçok hastalığın habercisi olabiliyor ama tek bir tane dışkıya bakılarak teşhis konulmaz. Ayrıca katı formda olması da tereddütte bırakıyor beni. Yani biraz cıvık olsa koksidiyozdan şüphelenebilirdim ama şu an emin değilim. Kanatlıdan anlayan veterinere götürme imkanınız varsa mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Dışkı analizi vs. yapılırsa sonuç netleşir. Hastalığının ne olduğunu bilmeliyiz ki ona göre ilaç kullanılsın. Şu an için ben sadece kuşunuzu beslemenizi, sıcak tutmanızı ve probiyotiğiniz yoksa onu temin etmenizi önerebilirim. Hocalarımız konuyu gördüklerinde kendi fikirlerini de söylerler.
Çok teşekkür ederim. Buralarda veteriner yok, o yüzden bir petshopa gittim anlattım. Cesamolin ve şırınganın içinde multivitamin verdi. Umarım işe yararlar.

Yukarıdaki konuya göz atıp ilaçlardan herhangi birini temin ediniz kullanımını yazalım.

Tavsiyem Sulphamezatine temin edebilirsiniz

Yukarıdaki konuya göz atıp ilaçlardan herhangi birini temin ediniz kullanımını yazalım.

Tavsiyem Sulphamezatine temin edebilirsiniz
Cesamolin ve multivitamini suyuna katıp içirdim kuşa, akşama doğru ayaklanmaya başladı yem falan yedi. 15 dk önce de yumurta yumurtladı. Belki yumurtlayacağı için hasta gibi olmuştur. İlaçlara gerek var mı sizce hâla hocam

Şimdi ilaç kullanmayın bi kaç gün dışkıları takip edelim düzelmezse ilaca başlarız. Yumurtladığı için olabilir ihtimal dahilinde
Merhabalar hocam tekrardan, kuşum iyileşti fakat yumurtladığından beri zar zor uçuyor. Ağacına gitmek istediği zaman yere düşüyor gücü yetmiyor oraya kadar uçmaya. Tüyleri olmadığı içindir diye düşündüm ama uzun süredir aynı. Neden olabilir var mıdır tavsiyeleriniz? Sadece geceleri kafesine koyuyorum.

Merhabalar hocam tekrardan, kuşum iyileşti fakat yumurtladığından beri zar zor uçuyor. Ağacına gitmek istediği zaman yere düşüyor gücü yetmiyor oraya kadar uçmaya. Tüyleri olmadığı içindir diye düşündüm ama uzun süredir aynı. Neden olabilir var mıdır tavsiyeleriniz? Sadece geceleri kafesine koyuyorum.
Şimdi de sağ kanadı hafif titriyor ve sürekli bir şeye sinirlendiği zaman çıkardığı sesi çıkarıyor, kanadının altına baktım ve en dip kısmın biraz kelleşmeye başladığını gördüm. Yardım lütfen

Şimdi de sağ kanadı hafif titriyor ve sürekli bir şeye sinirlendiği zaman çıkardığı sesi çıkarıyor, kanadının altına baktım ve en dip kısmın biraz kelleşmeye başladığını gördüm. Yardım lütfen
Hemen endişelenmeye mahal vermeyin.
Bir şeyden korkmuş olabilir. Genelde korktukları zaman kanatları titrer. Tüydeyse hafif kelleşme olabilir. Videosunu atar mısınız?

Hemen endişelenmeye mahal vermeyin.
Bir şeyden korkmuş olabilir. Genelde korktukları zaman kanatları titrer. Tüydeyse hafif kelleşme olabilir. Videosunu atar mısınız?
Şu şekilde, aslında yara gibi bir şey göremedim ama. Terramycin sürsem işe yarar mı sizce?

Korkmaktan olsa anlarım zaten ama korkacağı bir şey de yok zaten. Kanadının acıdığına eminim çünkü o kanadına dokunduğum zaman sinirleniyor. Normalde bana hiç sinirlenmez

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-07-12 at 19.40.35.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-12 at 19.40.35.jpeg
    115.5 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_19-min.png
    Screenshot_19-min.png
    263.7 KB · Görüntüleme: 18
Geri