Karadeniz Pet

ağır koku ve hapşuruk ya da kusma

tombito

Yeni Üye
Kuşum son bir iki gündür kafasını sallıyordu ve biraz kokusu değişikti.(yem gibi ancak biraz daha ağır bir koku).

Bugün omzumda dururken bu şekilde oldu. Kursak mantarı ya da soğuk algınlığından şüpheleniyorum ancak tam olarak emin değilim. Suyuna vitamin ekledim biraz da daldarı verdim. Şu an için iştahında bir sorun yok ancak koku biraz daha yoğunlaştı. Videosunu da ekliyorum:

Son düzenleme:

Güncel dışkı bu şekilde, uyuklarken kuyruğunu hafif sallıyor, nefes alış verişini dinlediğimde çok bir hırıltı duyamadım ancak ara ara küçük sesler çıkarıyor. Antalya da kanatlı veterineri bulamadım. Herhangi bir veterinere de götürmek istemiyorum.

NOT: Sorduğum birkaç kuşçu kızgınlık döneminde gibi falan dedi ama bilemedim umarım ondandır :( bana üşütme gibi geldi

Son düzenleme:
Şimdi veterinere götürdüm kursağından örnek alıp baktı. Florasında hareketlilik çokmuş, kursak mantarı ve çok az miktarda da olsa kuruma nedeni olan macrorhabdus ornithogaster varmış(çizgi şeklindeydi mikroskop altında ama sadece 1 ya da 2 tane vardı). Triflican 0.2ml/100ml suya ve probiyotik verdi. Fikir ya da önerisi olan olursa sevinirim

Öncelikle geçmiş olsun.
Gittiğiniz veteriner kanatlı kuş veterineri miydi?
Kuşunuzda megabakteri varmış ayrıca kursak mantarı da var. Yani şiddetli bir hastalığa yakalanmış. Megabakteri zor geçer,tekrarlama riski de olabilir. Ben iyi bir kanatlı kuş veterinerine götürmenizi öneriyorum.

Kokunun sebebi ise bakteriyel kaynaklı.
Kuşun durumu ciddi. Kanatlı hekimi görsün.
Megabakteri kolayca geçmez.
Amphotericin b kullanılır megabakteri için.
Bu süreçte elle besleme maması ile besleme yapılsın bilen birileri tarafından ,çünkü kuşun iştahı gidecek ve yemek yiyemeyecek.
Bu süreçte şekerli hiçbir şey vermeyin,meyve vs.
Şeker kursak mantarını azdırır.
Kafesi ise tedavi süreci boyunca dezenfekte ediniz Virkon S veya muadil bir ürünle,geri bulaş olmaması için.

Antibiyotik kullanımı bittikten sonra da mutlaka 3 gün art arda probiyotik ve sonraki gün multivitamin takviyesi vermeyi unutmayın. Çünkü antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerle beraber yararlı bakterileri de öldürüyor,yararlı bakterileri geri kazanmak kuşa direnç vermek için takviye verilmelidir.

Öncelikle geçmiş olsun.
Gittiğiniz veteriner kanatlı kuş veterineri miydi?
Kuşunuzda megabakteri varmış ayrıca kursak mantarı da var. Yani şiddetli bir hastalığa yakalanmış. Megabakteri zor geçer,tekrarlama riski de olabilir. Ben iyi bir kanatlı kuş veterinerine götürmenizi öneriyorum.
Bulunduğum şehirde bulabildiğim iyisine gitmeye çalıştım ancak uzman vet. değildi. Kuşlarla ilgileniyormuş ancak emin olamadığım için bu forumla da teyit etmek istedim :( . Megabakterinin sadece bir iki tane olduğu(ekrandaki yoğunluğu çok az dedi hatta lam üzerinde biraz arayınca denk geldi bir ikincisi, floradaki bakteri yoğunluğunun fazla olduğu öncelikle onun tedavisinin yapılması gerektiğini söyledi. Birde probiyotik ile Triflucanı aynı anda suya karıştırabileceğimi söyledi? Bundan emin olamadım. Daha iyi bir seçeneğim olmaması nedeniyle tedaviye bu şekilde başlayacağım gibi görünüyor. Bir diğer sormak istediğim ise tedavi süresince girit kumunu kafesinden çıkarayım mı? Kafesini şimdilik kaynar suyla ve deterjanla sabah akşam temizleyeceğim.

Belirtileri kursak mantarı gibiymiş zaten. Verdiği ilaçları kullandıktan sonra gözlemleyelin. Suluktan olması biraz etkisini seyreltir ama yine de fayda eder bence.
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Şimdilik hastalık ağır seyretmediği için(enerjisi iyi, iştah sorunu yok) bu şekilde yapalım dedi. Size özellikle sormak istediğim probiyotik ve ilacı aynı suya ekle dedi bu bir sorun yaratmaz değil mi? ayrıca ilac 5 gün probiyotiğe biraz daha devam etsin sonrasında dedi. sabah ve akşam değiştirilecek suyu. Tedavi süresince girit kumunu koymalı mıyım? Forumda buna benzer durumlarda girit kumu ve minerali çıkarın demişlerdi sanki

Bulunduğum şehirde bulabildiğim iyisine gitmeye çalıştım ancak uzman vet. değildi. Kuşlarla ilgileniyormuş ancak emin olamadığım için bu forumla da teyit etmek istedim :( . Megabakterinin sadece bir iki tane olduğu(ekrandaki yoğunluğu çok az dedi hatta lam üzerinde biraz arayınca denk geldi bir ikincisi, floradaki bakteri yoğunluğunun fazla olduğu öncelikle onun tedavisinin yapılması gerektiğini söyledi. Birde probiyotik ile Triflucanı aynı anda suya karıştırabileceğimi söyledi? Bundan emin olamadım. Daha iyi bir seçeneğim olmaması nedeniyle tedaviye bu şekilde başlayacağım gibi görünüyor. Bir diğer sormak istediğim ise tedavi süresince girit kumunu kafesinden çıkarayım mı? Kafesini şimdilik kaynar suyla ve deterjanla sabah akşam temizleyeceğim.

Deterjanla bakterileri tamemen temizleyemezsiniz. Virkon S veya muadil bir ürün olmalı.

Geri