Karadeniz Pet

Eve yeni gelen papağan hakkındaki sorularım?

blksr10

Yeni Üye
Merhaba 4 gün önce el beslemesiyle büyütülmüş olduğu söylenilen bir papağan aldık.
Lutino dedikleri cinsten sarı beyaz.
elimize çok gelmiyor ama ısırmıyor da.

bazı sorularım olacaktı bilenler yardımcı olursa çok sevinirim.

1) kafasının üstü kel :) bu kellik kalıcı mı yoksa yavru diye mi?
2) 45 günlük falan dediler ama pek inanmadım, gözleri tam siyah, gagasında siyahlık vs yok (yavru muhabbet kuşlarında oluyordu ama papağanları bilmiyorum) çok yaşlı durmuyor ama umarım 1 yaş altıdır. anlayabilir miyiz fotoğraftan? Teşekkürler
IMG-0335.jpg

IMG-0343.jpg
IMG-0343.jpg

Merhabalar hoşgeldiniz 🌸
Evinizin yeni üyesi hayırlı olsun, sağlıklı uzun ömrü olsun inşallah.

Sorularınıza gelince bildiğimi cevaplayayım;
Lutino sultan papağanlarının kafaları kel olur :) ve bu durum kalıcıdır.
Lutinolarda yaş tahmini zor oluyor. Ancak yavru ya da yetişkin diye cevap verilebilir.
@Melih.S59 hocam sultanlarda iyidir, yaş konusunda size yardımcı olabilir 🌺

Merhaba 4 gün önce el beslemesiyle büyütülmüş olduğu söylenilen bir papağan aldık.
Lutino dedikleri cinsten sarı beyaz.
elimize çok gelmiyor ama ısırmıyor da.

bazı sorularım olacaktı bilenler yardımcı olursa çok sevinirim.

1) kafasının üstü kel :) bu kellik kalıcı mı yoksa yavru diye mi?
2) 45 günlük falan dediler ama pek inanmadım, gözleri tam siyah, gagasında siyahlık vs yok (yavru muhabbet kuşlarında oluyordu ama papağanları bilmiyorum) çok yaşlı durmuyor ama umarım 1 yaş altıdır. anlayabilir miyiz fotoğraftan? TeşekkürlerEkli dosyayı görüntüle 66412

Ekli dosyayı görüntüle 66410Ekli dosyayı görüntüle 66410
Hayırlı olsun çok güzel bir kuş

Merhabalar hoşgeldiniz 🌸
Evinizin yeni üyesi hayırlı olsun, sağlıklı uzun ömrü olsun inşallah.

Sorularınıza gelince bildiğimi cevaplayayım;
Lutino sultan papağanlarının kafaları kel olur :) ve bu durum kalıcıdır.
Lutinolarda yaş tahmini zor oluyor. Ancak yavru ya da yetişkin diye cevap verilebilir.
@Melih.S59 hocam sultanlarda iyidir, yaş konusunda size yardımcı olabilir 🌺
Çok teşekkür ederim ben de kafasındaki tüyleri başka bir kuş mu kopardı acaba diyordum :) o kadar tüyü var kafada yok ya çok komik
umarım yavrudur, anladığım kadarıyla cinsiyet işi de zor.
en garantisi 1 sene bekleyip yetişkinliğe ulaşınca yanına eş almak o zaman cinsiyeti daha anlaşılır olur sanırım.

Çok teşekkür ederim ben de kafasındaki tüyleri başka bir kuş mu kopardı acaba diyordum :) o kadar tüyü var kafada yok ya çok komik
umarım yavrudur, anladığım kadarıyla cinsiyet işi de zor.
en garantisi 1 sene bekleyip yetişkinliğe ulaşınca yanına eş almak o zaman cinsiyeti daha anlaşılır olur sanırım.
Bende de bir tane sultan var cinsiyetini anlayamadım bir türlü söylenene göre yavru bi erkeklik belirtisi veriyo bi dişilik kafamız karıştı

Evcil değil mi zaten evcil olmasa omzunuzda kalmaz
yani dün ilk kez elimle alıp biraz konuştum. kendi isteği ile elimin üstünde pek durmuyor. sonra avucumun içinden çıkıp omuzumda 5 dk kadar durdu. elimi ısırmıyor ama elimden bişey de yemiyor.

yani dün ilk kez elimle alıp biraz konuştum. kendi isteği ile elimin üstünde pek durmuyor. sonra avucumun içinden çıkıp omuzumda 5 dk kadar durdu. elimi ısırmıyor ama elimden bişey de yemiyor.
Daha 4 gün olmuş yavaştan alışıyor size

Merhaba , Kuşunuz genç yani 1 yaşın altında. Cinsiyetini ötüş şekli ile anlamak daha kolay. Erkekler melodili , Dişiler tek tip ötüm yaparlar. Birde yanak benekleri dişilerde erkeklere oranla daha soluk görünür. Yanak beneklerindeki kırmızı tüyler % 25 daha az olduğu için erkeklere oranla soluk görünür.
Kafasındaki kellik her Sultan papağını için kalıcı değildir. İyi ve sağlıklı bakılan Sultan papağanlarında kellik olmaz. Benim erkek Sultan papağınım Lütfü de sizin kuşunuzda görülen kellik sadece tüy değişim dönemlerinde oluşuyor ve tüy değişimi sonrası eski haline dönüyor.
Kuşunuzu tek tip yem karışımı ile beslemeyin. Versele laga'nın sağlık tohumu karışımı var. Haftada 1 gün ayrı yemlikte verebilirsiniz. Bunun yanında Japon darısını çok severler. Onu da hafta 1 gün ayrı olarak verebilirsiniz. Haşlanmış yumurta, Havuç rendesi , Maydanoz sapı , Ceviz içi , Çiğ badem içi , Çiğ Fındık içi bıçak yardımı ile kazıyarak küçültün , ikram olarak verebilirsiniz. Yine ikram olarak mevsimlik meyvelerden 1 kesme şeker büyüklüğünde verebilirsiniz.

Merhaba , Kuşunuz genç yani 1 yaşın altında. Cinsiyetini ötüş şekli ile anlamak daha kolay. Erkekler melodili , Dişiler tek tip ötüm yaparlar. Birde yanak benekleri dişilerde erkeklere oranla daha soluk görünür. Yanak beneklerindeki kırmızı tüyler % 25 daha az olduğu için erkeklere oranla soluk görünür.
Kafasındaki kellik her Sultan papağını için kalıcı değildir. İyi ve sağlıklı bakılan Sultan papağanlarında kellik olmaz. Benim erkek Sultan papağınım Lütfü de sizin kuşunuzda görülen kellik sadece tüy değişim dönemlerinde oluşuyor ve tüy değişimi sonrası eski haline dönüyor.
Kuşunuzu tek tip yem karışımı ile beslemeyin. Versele laga'nın sağlık tohumu karışımı var. Haftada 1 gün ayrı yemlikte verebilirsiniz. Bunun yanında Japon darısını çok severler. Onu da hafta 1 gün ayrı olarak verebilirsiniz. Haşlanmış yumurta, Havuç rendesi , Maydanoz sapı , Ceviz içi , Çiğ badem içi , Çiğ Fındık içi bıçak yardımı ile kazıyarak küçültün , ikram olarak verebilirsiniz. Yine ikram olarak mevsimlik meyvelerden 1 kesme şeker büyüklüğünde verebilirsiniz.

Merhaba @Melih.S59 çok teşekkür ederim detaylı bilgiler için. İyi bir beslenme planı hazırlamalıyım.

resimdeki ürünleri aldım, biraz çilek vereyim dedim yemedi. ceviz vereyim dedim yemedi. ceviz vs. biraz parçalayıp mı vereyim yani?
Dal darı veriyorum elime geldiğinde onu yeminden çok daha fazla sevdi.

dediğiniz tohum karışımını da alacağım.

IMG-0358.jpg

Merhaba @Melih.S59 çok teşekkür ederim detaylı bilgiler için. İyi bir beslenme planı hazırlamalıyım.

resimdeki ürünleri aldım, biraz çilek vereyim dedim yemedi. ceviz vereyim dedim yemedi. ceviz vs. biraz parçalayıp mı vereyim yani?
Dal darı veriyorum elime geldiğinde onu yeminden çok daha fazla sevdi.

dediğiniz tohum karışımını da alacağım.

Ekli dosyayı görüntüle 66451

Merhaba , Rica ederim. :) Gold Wings olan büyük papağan ırkları için Sultan papağanları için uygun değil.
Sultan papağanları Paraket gurubu papağanlardır. Normal Muhabbet kuşu yemlerini tüketirler. Ekstra olarak günde 3 -4 adet Dakota çekirdek ( çiğ olacak. ) verebilirsiniz.
Bence Versele - Laga paraket yemini de almayın . İçeriğinde çok fazla Aspir tohumu var ve bunları Sultan papağanları kıramadığı için yemiyorlar. Aldığınınız yemin 200 ile 250 gramı diret çöp olur. Evet çiğ kuru yemişleri bıçak yardımı ile ince ince kıyın. Bütün olarak yiyemezler. Meyveleri küçük bir parça olarak deneyin , hangilerini severse onları verin. İnsanlarda olduğu gibi kuşlarında bir damak zevki var.

merhaba, kuşumuz büyük oranda bize alıştı. kafamıza, kolumuza geliyor.
yalnız kuş yemi dışında hiçbir şey yemiyor. yumurta meyve vs beğenmedi hiç.
başka ne denememi önerirsiniz?

Umarım sözcük de öğrenebilir

Ekli dosyalar

• IMG-0374.jpg
    IMG-0374.jpg
    984.5 KB · Görüntüleme: 33
Kuşunuz yüksek ihtimal dişi ve yavru, kafasındaki kellik genetik olabiliyor kiminde az seviyede kimisi tam kel oluyor lutino ve albinolarda görülebiliyor bazen diğer tüyler daha uzun olup üzerini kapatıyor yine fark edilmiyor tek sıkıntı görsellik ona da denebilirse. Yumurtayı yiyebileceği boyutta parçalar haline bölüp yemiyle karışık verin diğer meyveler ve yemişlerde aynı şekilde böylelikle zamanla ağzı onlarada gidecek tadına alışıp yemeye başlayacak şu an yalnız bir kuş olduğu için ne olduğunu bilemiyor ve kendiside pek meraklı değilse zor alışıyor(Erkekler daha meraklı olur), kuşun yanında bu yiyeceklere alışkın bir kuş olsaydı ondan göre göre hemen alışmış olurdu. Bu arada el besleme kuş oyun hamuru gibidir ele gelmiyor gibi bir durumu olamaz(bu yüzden şüphelendim piyasada çok el besleme diyip pahallıya satanlar) kendilerini insan gibi görüyorlar yetişkinliğe adım atmadan yanında bir eş ile besleseniz iyi olur yoksa ileride üretim ihtimali çok zor yanına koyduğunuz eşe alışmak bilmiyorlar.

Kuşunuz yüksek ihtimal dişi ve yavru, kafasındaki kellik genetik olabiliyor kiminde az seviyede kimisi tam kel oluyor lutino ve albinolarda görülebiliyor bazen diğer tüyler daha uzun olup üzerini kapatıyor yine fark edilmiyor tek sıkıntı görsellik ona da denebilirse. Yumurtayı yiyebileceği boyutta parçalar haline bölüp yemiyle karışık verin diğer meyveler ve yemişlerde aynı şekilde böylelikle zamanla ağzı onlarada gidecek tadına alışıp yemeye başlayacak şu an yalnız bir kuş olduğu için ne olduğunu bilemiyor ve kendiside pek meraklı değilse zor alışıyor(Erkekler daha meraklı olur), kuşun yanında bu yiyeceklere alışkın bir kuş olsaydı ondan göre göre hemen alışmış olurdu. Bu arada el besleme kuş oyun hamuru gibidir ele gelmiyor gibi bir durumu olamaz(bu yüzden şüphelendim piyasada çok el besleme diyip pahallıya satanlar) kendilerini insan gibi görüyorlar yetişkinliğe adım atmadan yanında bir eş ile besleseniz iyi olur yoksa ileride üretim ihtimali çok zor yanına koyduğunuz eşe alışmak bilmiyorlar.
merhaba teşekkürler yanıtınız için. cinsiyetinden tam emin olmadan nasıl eş alabiliriz? Sanırım bunun için 7-8 aylık olması lazım değil mi? Eşi bir çok kuş içinden kendileri mi seçiyor yoksa bizim seçtiğimize de alışır mı?
kelliği sorun değil sağlık sorunu değilmiş sonuçta :)
eşyalara karşı merakı var, elimden dal darı yiyor (diğer yiyeceklere de alışır umarım)
omzumuzda ya da başımızda duruyor genelde. gagalama ısırma gibi bir şey yaşamadık ama bazen elimi uzattığımda tıslıyor.
sürekli kafes dışında durmak istiyor, ama sonra gidip kafesini bulamıyor (aynı oda içinde) üstüne tünüyor içine girip yemek su ihtiyacını gidermiyor.
10 saat de dışarıda kalsa gidip kapısından girmiyor.
günde belirli saatlerde mi salmalıyım yoksa böyle hep açık olsa bize daha mı yakın bir kuş olur?
pek sesi de çıkmıyor sadece uçarken ötüyor.

İki türlü eş seçimi vardır birisi alışkanlık diğeri ise aşk. Yani kuşun yanına hangisini koyarsanız koyun 1 yılda sürse 2 yılda sürse sonunda kavga etmeyi kesecek ve alışacak yavruları olacak. Sultanlar çok eğitilmedikçe kendi kendilerine kafesin içine girmeye veya dışına çıkmaya meyilli değiller kapak açık olsa bile. Tıslaması ani hareketlerinizden olan bir şey korkutmak için yapıyor ama boş yapıyor kısaca. Cinsiyetini aldığınız yerin daha net bilmesi gerekiyor, yüz yapısından bir nebze anlaşılıyor ancak direkt üreten kişi zaten cinsiyetinin ne olduğunu anlar. Benim lutinolarımın dişileri sapsarı erkekleri beyaz kanatlı çıkıyor her çiftin dişi ve erkek yavrusunu bebeklikten ayırt edici özellikler oluyor genelde. O yüzden aldığınız kişi dikkat etmişse daha iyi bilir. Bir de kuş kafes dışındayken saatlerce bir yerde hareket etmeden tüneyebiliyorsa dişidir, erkekler o kadar süre beklemiyor sağa sola sarıyor geziyor tozuyor dişiler bir iki uçar bir şeyler kemirirse kemirir yoksa olduğu yerde bekliyor saatlerce bıraksanız orda bulursunuz o derece