Karadeniz Pet

Forpus Papagani Bilezik Cikartma Sorunu

Vivaldi

Yeni Üye
Herkese, tüm ustalara selamlar. Bir süredir forumu takip ediyorum.
Bir konu hakkında yardım istiyorum.
2 gün önce erkek Bir forpus papagani arkadaş edindim. Daha 40 - 50 gunluk arası.
Ama ayağındaki bilezigin küçük geldiğini düşünüyorum. Rahatsız ediyor gibi. Elime alıp kontrol ettim, bilezik rahat hareket etmiyor gibi. Biraz vazelin sürüp rahatlatmak istedim. Şu anda sıkışma, şişme gibi bir durumu yok ama, kusu rahatsız ettiğini düşünüyorum.
Internetten arastirdim biraz, bilezik kesme makası ile kesilebiliyormus. Kendim kesmeye cesaret edemedim açıkçası. Yakınımda bir veterinere sordum, kuşlar için malzemeleri olmadığını belirtti. Bu konuda tecrube yasayan ustad varmidir yada yardımcı olabilecek kimse.
Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20231117_220830.jpg
    20231117_220830.jpg
    898.1 KB · Görüntüleme: 14
Bizezik küçük duruyor.Yağ sürüp çıkarmayı denedinizmi?

Normalde türlerine göre numara oluyor ve ayaklarına uygun boyutta takılıyor ama nedense bana da küçük gibi gözüktü.
Yağ sürülerek çıkartılması denenebilir ya da pense gibi bir aletle ama onun için pay olması lazımdı. Ve pense ile çok zor olur.
Birde bazı petshoplar ben çıkartırım vs der, hepsinende güvenip götürmeyin zarar verebilirler.

Çok teşekkür ederim. Bu gün Cennet ve sevda papagani ureticisi Emre Erdem bey yardımcı oldu ve cikartti.
İlgilenen herkese çok teşekkür ederim.