Karadeniz Pet

Forpus papağanı uçamıyor

Maviş44

Yeni Üye
İyi akşamlar herkese. Kuşum yaklaşık 1,5 ay önce tüy dönemine girdi ve uçamamaya başladı. Bu sırada B vitamini takviyesi ve diğer takviyelerini (probiyotik, multivitamin) kesmedim. Bugünse kafesine baktığımda resimdeki gibi parça parça tüyler gördüm sanırım gagasıyla koparıyor daha önce böyle bir şey yaşamamıştık. Şu an hala uçamıyor ve strese girebileceği herhangi bir değişiklik olmadı. Genel enerjisi yerinde ve dışkılar normal. Neden böyle yapıyor olabilir ve neler yapabilirim?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-23 at 20.36.47.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-23 at 20.36.47.jpeg
    89.6 KB · Görüntüleme: 69

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-23 at 20.48.46.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-23 at 20.48.46.jpeg
    106.7 KB · Görüntüleme: 48
  • WhatsApp Image 2023-01-23 at 20.49.13 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-23 at 20.49.13 (1).jpeg
    137.6 KB · Görüntüleme: 41
  • WhatsApp Image 2023-01-23 at 20.49.13.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-23 at 20.49.13.jpeg
    85.5 KB · Görüntüleme: 48
kuşunuz kaç yaşında? ve takviyeleri ne sıklıkla veriyorsunuz? kafes dışına her zamankinden daha az çıkma durumu, yer değişikliği vs oldu mu? dışkıları kurumuş görünse de dediğiniz gibi temiz duruyor. Yine de taze yapılmış dışkısını görmek isterim.
Birde özellikle yolduğu bir yer varsa orayı kontrol edin, yara vs var mı diye. Vitaminlerin ve probiyotiğin markası nedir?

kuşunuz kaç yaşında? ve takviyeleri ne sıklıkla veriyorsunuz? kafes dışına her zamankinden daha az çıkma durumu, yer değişikliği vs oldu mu? dışkıları kurumuş görünse de dediğiniz gibi temiz duruyor. Yine de taze yapılmış dışkısını görmek isterim.
Birde özellikle yolduğu bir yer varsa orayı kontrol edin, yara vs var mı diye. Vitaminlerin ve probiyotiğin markası nedir?
Tüy dönemine girmeden önce şehir dışına çıkmak zorunda kalmıştım, o süreçte ailem daha az çıkardı muhtemelen dışarı. Yer değişikliği olmadı. Vitamin ve probiyotik markası röhnfried, kanadını kontrol edeceğim şimdi. Temiz dışkısını da yolluyorum.

Dışkılar böyle. Kuş 1 yaşında takviyeleri de normalde haftada 1 tüy döneminde b vitaminini haftada 2 veriyorum. Kanatları da kontrol ettim yara gibi bir şey göremedim açıkçası ama çokça yeni çıkan tüy var daha büyümemişler şu an uçamaması normal bu tüylerle. İlk fotoğraftaki parçaları nerden kopardığını anlayamadım tüylerde yıpranma var ama çok fazla değil yani hepsini tek tüyden koparmamış

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-23 at 22.03.47.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-23 at 22.03.47.jpeg
    71.2 KB · Görüntüleme: 51
Dışkılar böyle. Kuş 1 yaşında takviyeleri de normalde haftada 1 tüy döneminde b vitaminini haftada 2 veriyorum. Kanatları da kontrol ettim yara gibi bir şey göremedim açıkçası ama çokça yeni çıkan tüy var daha büyümemişler şu an uçamaması normal bu tüylerle. İlk fotoğraftaki parçaları nerden kopardığını anlayamadım tüylerde yıpranma var ama çok fazla değil yani hepsini tek tüyden koparmamış
Dışkıları temiz. Ama bir kere stres kaynaklı tüy problemi yaşadıklarında toparlanmaları zor oluyor

Tüylerde güve yemiş gibi bir görüntü var mı böyle kristal gibi tel tel.. biliyorum çok anlaşılır bir anlatım olmadı ama bunu ancak böyle tarif etmem gerekiyor
olabildiğince net çekmeye çalıştım, şöyle bir tel tellik mi acaba?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-23 at 22.19.37.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-23 at 22.19.37.jpeg
    84.8 KB · Görüntüleme: 46
Dışkıları temiz. Ama bir kere stres kaynaklı tüy problemi yaşadıklarında toparlanmaları zor oluyor
Değişik bir tüy problemi. Daha önce de kuş besledim, kökünden yolduklarını gördüm ama böyle parça parça ilk kez görüyorum açıkcası

Bit, parazit özellikle de akarlar tüylerde güve yemiş gibi bir görüntüye sebep olurlar, kuşlarda bu durumdan rahatsız oldukları için tüylerini yolarak durumu daha kötü hale getirirler.

Tavsiyem ivermektin içeren ense damlası kullanmanız. Vilmectin blotec olabilir 1 damlası yeterlidir bu yüzden çevrenizde muhabbet kuşu üretimi yapan birileri varsa ellerinde bunlardan mutlaka vardır şırıngayla 1-2 damla almanız yeterli olur kullanımını yazarım sizlere

Bit, parazit özellikle de akarlar tüylerde güve yemiş gibi bir görüntüye sebep olurlar, kuşlarda bu durumdan rahatsız oldukları için tüylerini yolarak durumu daha kötü hale getirirler.

Tavsiyem ivermektin içeren ense damlası kullanmanız. Vilmectin blotec olabilir 1 damlası yeterlidir bu yüzden çevrenizde muhabbet kuşu üretimi yapan birileri varsa ellerinde bunlardan mutlaka vardır şırıngayla 1-2 damla almanız yeterli olur kullanımını yazarım sizlere
pet shoplarda bulabilir miyim acaba

Kuşu elinize alın tam ense kısmına üfürün ensede eti görününce sadece bir damla vilmectini ete gelecek şekilde damlatın (fazlaya kaçmasın 1 damla yeterlidir) damlattıktan sonra tüyleri ilacın üstünü kapatacak zaten kulak pamuğu yardımı ile hafif masaj yapabilirsiniz 5 sn ilaç olan bölgeye, işlem bu kadar 2-3 gün banyo yada spreyleme yapmayın ilaç deri yolu ile kana karışacak. Gerek görülürse 15 gün sonra işlemi tekrarlayabiliriz. Bulabilirsem video paylaşacağım size daha sağlıklı işlem yaparsınız.