Karadeniz Pet

Forpus papağanı ile ilgili sorular

Ozgevren

Yeni Üye
Merhaba iki gün önce erkek forpus papağan aldım.daha önce hep muhabbet kuşu besledğim için aşırı farklı geldi anormallik varmı bilen yazarsa sevinirim..
1-aşırı yem yiyor.çekirdekli karışık yemi var bazen başına geçince saatlerce kalkmıyor.Yavru tam açamıyor ondan uzun sürüyor sanırım diye düşündüm.Sonradan yavru olmama ihtimalide olabilir dedim.Bunun için fotoraf paylaşıcam..
2-sürekli avizeye çıkıyordu.Bi süre kafesnde dursun dedim çıldırdı.Yemliğin ayak basma yerindeki boşluğa kafasını sokuyo.o minicik aradan tüm bedenini çıkartmaya çalışıyo.kafesin demirlerini kemiriyor.bazen kafasını yemlerin içine falan gömüyo.Kafesin en dibine iniyor vs.Ama açana kadar bekliyo açınca hemen cıkıyor.
3-uyurken kafasını arkasına dogru gömüyor.Hasta olduğunu mu gösterir? Aldıgım gün biraz ishal gibiydi ama sonradan dışkısı katılaştı.Şimdiden cevap verirseniz çok teşekkür ederim 🙏

*fotorafta ilk gün elimden yedi sonra bir daha yemedi.Kabarıklık olarakta gözlemlerseniz sevinirim…

Ekli dosyalar

• 2D809CDE-6B6F-4392-BEB5-B4D3AA367056.jpeg
    2D809CDE-6B6F-4392-BEB5-B4D3AA367056.jpeg
    197.4 KB · Görüntüleme: 27
  • 2650AA0B-0B0B-4A61-AEBB-82A045E5F5B1.jpeg
    2650AA0B-0B0B-4A61-AEBB-82A045E5F5B1.jpeg
    199.3 KB · Görüntüleme: 28
  • DB71434F-63DB-475B-BBE5-5563333CE5A5.jpeg
    DB71434F-63DB-475B-BBE5-5563333CE5A5.jpeg
    310.9 KB · Görüntüleme: 27
Merhaba hoşgeldiniz.
Forpus papağanlarını çok sevmeme rağmen pek bilgi sahibi değilim ancak takip ettiğim sayfalara göre yetişkin değil gibi geldi bana.
Yaşı dediğim gibi küçük ise bu sebeple yemlik başında daha uzun vakit geçirebilir.
İkinci dediğiniz ise şımarma hareketleri, ortama alışma sürecinde veya alışan her kuşta görülür. Avizeye çıkma nedeni ise yüksek yerlerde kendilerini güvende hissederler.
Üçüncü de yine kuşlar o şekilde uyur, gün içinde her öyle uyuyan kuş hastadır diyemeyiz. Gündüzleri de o şekilde şekerlemeler yaparlar. Sadece sık sık ve iki ayak üzerinde uyuyorsa gözlem altına almanızda fayda var.

Kuşunuzla vakit geçirdikçe muhabbet kuşuyla aradaki farkı kısaca yazabilirseniz çok memnun olurum. Çünkü benimdr mavi bir forpus alma isteğim arada bir nüksediyor :)

Merhaba hoşgeldiniz.
Forpus papağanlarını çok sevmeme rağmen pek bilgi sahibi değilim ancak takip ettiğim sayfalara göre yetişkin değil gibi geldi bana.
Yaşı dediğim gibi küçük ise bu sebeple yemlik başında daha uzun vakit geçirebilir.
İkinci dediğiniz ise şımarma hareketleri, ortama alışma sürecinde veya alışan her kuşta görülür. Avizeye çıkma nedeni ise yüksek yerlerde kendilerini güvende hissederler.
Üçüncü de yine kuşlar o şekilde uyur, gün içinde her öyle uyuyan kuş hastadır diyemeyiz. Gündüzleri de o şekilde şekerlemeler yaparlar. Sadece sık sık ve iki ayak üzerinde uyuyorsa gözlem altına almanızda fayda var.

Kuşunuzla vakit geçirdikçe muhabbet kuşuyla aradaki farkı kısaca yazabilirseniz çok memnun olurum. Çünkü benimdr mavi bir forpus alma isteğim arada bir nüksediyor :)
Hiç tek ayak üstünde uyurken görmedim aldığımdan beri hep kafası arkada uyuyor.Şuan biraz ısındı gibi bana hep bi boynuma sokulma modunda :) şimdilik güzel gidiyoruz bakalm inşallah böyle gider.Çift almadım tek aldım smdi baktım hep yalnız olmaz diyorlar kafama takıldı benimde 😔

Hiç tek ayak üstünde uyurken görmedim aldığımdan beri hep kafası arkada uyuyor.Şuan biraz ısındı gibi bana hep bi boynuma sokulma modunda :) şimdilik güzel gidiyoruz bakalm inşallah böyle gider.Çift almadım tek aldım smdi baktım hep yalnız olmaz diyorlar kafama takıldı benimde 😔
Forpuslar kıskanç kuşlardır. Tek yaşayan bir sürü forpus var, şayet siz yeterince ilgi verebilirseniz tek yaşaması sorun olmaz.