Karadeniz Pet

M.kuşumun nesi var ?

Fatih4141

Yeni Üye
2 hafta önce kakası poposuna yapışıyor hatta tıkanıyordu, sonrasında kendim müdahalelerde bulundum, temizledim. Popo etrafındaki tüyleri de kestim bir daha yapışmaması için. Dal darısı hep var, suyu her gün temizleniyor, kafesi haftada bir temizliyorum kuşu aldığım yer elimde hali hazır da var olan bu ilacı görünce kullan bunu dedi bir de aspur ile dal darı kullan dedi.. Kendisi 5 yıldır benimle.. Elimden gelen her şeyi yapıyorum. Son bir haftadır hep sakin salıncağında sadece yem yemeye yemliğine gidiyor, suyuna ekte görsel de gördüğünüz ilaçtan katıyorum. Bazen de 1-2 damla elma sirkesi ilave ediyorum ilacından hariç... Hep kabarık, hali yok uçsa bile kısa mesafe uçuyor yoruluyor hali yok belli...Çok nadirde olsa bazen çıkıp masaya geliyor biz ne yersek yemek istiyor. Yardımlarınızı rica ediyorum. Ekte kuşun ve kakasının görselleri var bakarsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_4660.jpeg
    IMG_4660.jpeg
    741.3 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_4659.jpeg
    IMG_4659.jpeg
    718.2 KB · Görüntüleme: 20
  • ilaç.png
    ilaç.png
    357.1 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Kusma olayına şahit olmadım tüneğinde bazı yerler bölge bölge ıslak kusmuş olma ihtimali ne olabilir bilmiyorum, dediklerinizi yapacağım. Şimdi altına temiz bir kağıt koydum kaka yapması için. Yapar yapmaz görsel ekleyeceğim. Çok teşekkür ederim yardımınız için.

Kusma olayına şahit olmadım tüneğinde bazı yerler bölge bölge ıslak kusmuş olma ihtimali ne olabilir bilmiyorum, dediklerinizi yapacağım. Şimdi altına temiz bir kağıt koydum kaka yapması için. Yapar yapmaz görsel ekleyeceğim. Çok teşekkür ederim yardımınız için.
Bu arada veterinere gitme imkanınız varsa önceliğiniiz kanatlılardan anlayan bir veteriner olmalı.
Dışkısını yapar yapmaz çekince atarsınız, kuş yem yiyor mu?

Bu arada veterinere gitme imkanınız varsa önceliğiniiz kanatlılardan anlayan bir veteriner olmalı.
Dışkısını yapar yapmaz çekince atarsınız, kuş yem yiyor mu?
Yiyor evet, aç kalmıyor mesela bazen elma koyuyor annem, yada salatalık onlara hayır demiyor :) 5 yıldır bizimle ölürse kahrolurum

Merve hanım şimdi tüneğinde bu izleri fark ettik, yemliğinde de var köşesinde kana benziyor, ama kafesin ve kuşun hiç bir yerinde kana dair iz yok. çok uzun süre bekledim kaka yapmasını ama yapmadı. poposunun görüntüsünü aldım. Şimdi o kadar halsiz ki kafes dibinde bekliyor, hızlı nefes alıyor. yavaş yavaş tünekten tüneğe yükseğe çıkmaya çalışıyor. Ne olabilir acaba, hemen ilaç tavsiye ederseniz alabilirim. Yakınımdaki veterinerler tırnağını bile kesmiyorlar :( Bu arada poposunu temizledim görüntü aldıktan sonra. şu an tüneğinde usul usul duruyor.

Ekli dosyalar

• IMG_4667.jpeg
    IMG_4667.jpeg
    646.3 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_4664.jpeg
    IMG_4664.jpeg
    445.3 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_4668.jpeg
    IMG_4668.jpeg
    765 KB · Görüntüleme: 28
İlk attığınız dışkılar kurumuş ama ilk yaptığında siyah renkte miydi fark ettiniz mi?
Fiziksel kanaması yoksa kanlı dışkı yapmış olabilir.
Hangi şehirde ikametgah ediyorsunuz?
Kocaeli/Gebze diğer dışkılarına da baktım kanlı bir şey göremedim. Koyu yeşildi kakası. İshal değil o zaman kuşum ?

Kocaeli/Gebze diğer dışkılarına da baktım kanlı bir şey göremedim. Koyu yeşildi kakası. İshal değil o zaman kuşum ?
Kanlı dışkı yaptıysa koksidiyoz olabilir diye düşündüm. Fiziksel yarası yoksa kanlı dışkılaması yüksek gibi.
Siz yinede şu konuya hızlıca göz atın isterseniz.
Ayrıca Gebze'de Karadeniz veteriner kliniği kanatlılara bakıyor diye duymuştum.

Teşekkür ederim. Bu ilaçlardan birini internette bulabilir miyim ?

Bactrim şurup biz insanlar için kullanılan ilaç anladığım kadarıyla doğru mu merve hanım, eczaneden temin edip kullanabilir miyim ?

Genelde Sulphamezathine kullanılıyor. Veterinerlerde olur. Ancak teşhis doğruysa faydalı olur. Doğru değilse boşu boşuna ilaç kullanılmamalıdır. Yeni dışkı yaptı mı kuş?
Birde konak veteriner kliniği dışkı analizi yapabilir orayı arayıp bir sorun isterseniz

Genelde Sulphamezathine kullanılıyor. Veterinerlerde olur. Ancak teşhis doğruysa faydalı olur. Doğru değilse boşu boşuna ilaç kullanılmamalıdır. Yeni dışkı yaptı mı kuş?
Birde konak veteriner kliniği dışkı analizi yapabilir orayı arayıp bir sorun isterseniz
Dışkısı böyle ve hiç hali yok...

Ekli dosyalar

• dışkı.jpg
    dışkı.jpg
    777.1 KB · Görüntüleme: 27
Evet merve hanım, çok ama çok az bir yeşillik var, mesela poposunu temizledikten sonra kafede tüneğine koyacaktım hiç hali olmadığı için kafes dibine atladı... Zar zor nefes aldı ama sonra düzeldi, biraz tünek dibinde bekledikten sonra alt kademe de olan tüneğine çıktı. Şimdi yemini falan tüneğinin dibine taşıdık.. Yem yemesi bugün azalmış ve bekliyorum dışkı yapma süreside baya uzun sürüyor. :(

Evet merve hanım, çok ama çok az bir yeşillik var, mesela poposunu temizledikten sonra kafede tüneğine koyacaktım hiç hali olmadığı için kafes dibine atladı... Zar zor nefes aldı ama sonra düzeldi, biraz tünek dibinde bekledikten sonra alt kademe de olan tüneğine çıktı. Şimdi yemini falan tüneğinin dibine taşıdık.. Yem yemesi bugün azalmış ve bekliyorum dışkı yapma süreside baya uzun sürüyor. :(
Kanlı dışkı koksidiyoz, beyaz dışkı pankreas hastalığıdır. Ancak sizin kuşunuzun her ne hastalığı varsa son evresinde görünüyor. Çok üzgünüm ama tabana inen kuş sabaha çıkamayamayabilir.
Bu aşamada mama hazırlayıp kursaktan besleme yapabilirsiniz. Bu durumda zaten ilaç hemen toparlamaz. Ayrıca ilk müdahale için açık veteriner imkanlarınızı zorlayın.
@ADRIAN hocamızı etiketledim. Daha iyi bir yönlendirme yapabilir.

Geri