Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum öğürüyor ve huzursuz

Eserden

Yeni Üye
Merhaba. Kuşumda bir kaç gün önce azda olsa öğürme refleksi başladı. Bugün çok üst üste yapınca emin oldum. Önce ki iki kuşumuzu bu şikayetler sebebiyle kaybettik. Doğru düzgün tanı konulup tedavi olamadıkları için ne yazık ki. Mide bulantısı olduğunu düşünerek 1 damla metpamid verdim. Öğürmesi biraz hafifledi ama hala devam ediyor ve yine de huzursuz, uyuyamıyor. Yemek yemesinde ve hareketliliğinde kötüleşme yok, kabarma yok. Videoyu ve dışkı görselini paylaşıyorum. Bu sefer çok geç kalmadan bir çare bulabilmek istiyorum. Yardımlarınızı rica ediyorum. Biber kıymetlimiz..

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-18 at 21.56.43.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-18 at 21.56.43.jpeg
    140 KB · Görüntüleme: 20
Kuşunuzun videosunu ekler misiniz? Dışkı yeni mi yapıldı? Gün içinde neler yiyor ve kum probiyotik kullanıyor musunuz?
Evet dışkısını hemen çektim. Şu an için salya çıkarmıyor ama salya çıkarıyor gibi kafasını sağa sola sallıyor. Koku yok ve enerjisi iyi. İştah normal diyebilirim. Yeni dışkı fotoğrafı ekliyorum. Video konusunda da yeni olduğum için beceremedim. Yönlendirebilir misiniz rica etsem? Kum yiyor. Hatta bugün fazlaca yediğini de farkettik aslında.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-18 at 22.33.25.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-18 at 22.33.25.jpeg
    116.3 KB · Görüntüleme: 18
Metpamid'i şahsen ben kendim bile kullanmaktan sakınıyorum ciddi yan etkiler gösteren bir ilaç kuşlarda kullanımını kesinlikle önermem.

Sorunu tespit etmek lazım baskılamak ile sorun çözülmez, yem kusuyor mu? Salya çıkarıyor mu? Kusmukta koku var mı? iştahı ve genel durumu nasıl?
Çok haklısınız ama onu da işte önce ki kuşlarımızda fakültede vermişlerdi :( Bir çare dedik.

Çok haklısınız ama onu da işte önce ki kuşlarımızda fakültede vermişlerdi :( Bir çare dedik.
O çok ağır bir ilaç, kuşlarda önerilmiyor. Fakültede belki dozunu azaltmışlardır yani çok fazla seyreltmiş olabilirler.
Kusma olmadığı için sadece öğürme olduğu için o soruları sordum.
Dışkısı güzel duruyor ama rengi bir tık koyu gibi. Fotoğraftan mı rengi o şekilde duruyor anlayamadım. Öğürme hareketini gün içinde ne sıklıkla yapıyor? Kum grit kum olmalı. Kumunda fotoğrafını atar mısınız?
Videoyu streamble.com'a yükleyip linkini buraya atabilirsiniz.

O çok ağır bir ilaç, kuşlarda önerilmiyor. Fakültede belki dozunu azaltmışlardır yani çok fazla seyreltmiş olabilirler.
Kusma olmadığı için sadece öğürme olduğu için o soruları sordum.
Dışkısı güzel duruyor ama rengi bir tık koyu gibi. Fotoğraftan mı rengi o şekilde duruyor anlayamadım. Öğürme hareketini gün içinde ne sıklıkla yapıyor? Kum grit kum olmalı. Kumunda fotoğrafını atar mısınız?
Videoyu streamble.com'a yükleyip linkini buraya atabilirsiniz.
Dışkısı biraz koyu ama tabii akşam ışığında çekilmesinin de biraz faydası var.
https://streamable.com/9fgeh8 video linkini iletiyorum.
Bir kaç fotoğrafını daha iletiyorum. Videodanda ekran görüntüsü almıştım, birde kumun fotoğrafı var.
Ne sıklıkla ilgili şu an için ortalama 2-3 diyebilirim, bizim yakaladığımız kadarıyla.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-18 at 22.51.26.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-18 at 22.51.26.jpeg
    126.3 KB · Görüntüleme: 13
  • WhatsApp Image 2023-01-18 at 22.51.25.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-18 at 22.51.25.jpeg
    113.5 KB · Görüntüleme: 13
  • WhatsApp Image 2023-01-18 at 22.51.18.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-18 at 22.51.18.jpeg
    95 KB · Görüntüleme: 16
Kuş fotoğraf da maşallah iyi duruyor. Kursak genişletme hareketi dediğimiz öğürme gibi davranışı bir çok sebeple yapabilirler. Bazen normal kabul edilir bazen hastalık belirtisi. Aslında ne kadar sık yaptığı da burada önemlidir. Ben videoya göre sindirim sorunu olduğu düşünüyorum. Pek normal yapmıyor bence. Ama ciddi bir şey olduğunu da sanmıyorum. Bu aşamada ilaç kullanmak ne kadar doğru emin olamadım. @ADRIAN hocam da bir baksın. Ona göre bir yol izlenir. Bu arada yemin bayat olmamasına, tazeliğine özen gösterin

Kuş fotoğraf da maşallah iyi duruyor. Kursak genişletme hareketi dediğimiz öğürme gibi davranışı bir çok sebeple yapabilirler. Bazen normal kabul edilir bazen hastalık belirtisi. Aslında ne kadar sık yaptığı da burada önemlidir. Ben videoya göre sindirim sorunu olduğu düşünüyorum. Pek normal yapmıyor bence. Ama ciddi bir şey olduğunu da sanmıyorum. Bu aşamada ilaç kullanmak ne kadar doğru emin olamadım. @ADRIAN hocam da bir baksın. Ona göre bir yol izlenir. Bu arada yemin bayat olmamasına, tazeliğine özen gösterin

Yem kusuyor mu? Ağıdan sıvı çıkarıyor mu? Kusmukta koku var mı? iştahı ve genel durumu nasıl?

Evet dışkısını hemen çektim. Şu an için salya çıkarmıyor ama salya çıkarıyor gibi kafasını sağa sola sallıyor. Koku yok ve enerjisi iyi. İştah normal diyebilirim. Yeni dışkı fotoğrafı ekliyorum. Video konusunda da yeni olduğum için beceremedim. Yönlendirebilir misiniz rica etsem? Kum yiyor. Hatta bugün fazlaca yediğini de farkettik aslında.
Yem kusuyor mu? Ağıdan sıvı çıkarıyor mu? Kusmukta koku var mı? iştahı ve genel durumu nasıl?
Cevaplanmıştı o sorular hocam, gözden kaçtı herhalde :)

Her ikinize de yardımınız için çok teşekkür ediyorum. Bir durum gelişirse bilgilendireceğim.

Yaşlandım heralde artık 😁

O zaman sorun yok diyebiliriz, kursağı rahatlatmak için yapıyor olabilir. Anormal bir durum olursa yine yazın bakarız.
Muhtemelen 😂
Her ikinize de yardımınız için çok teşekkür ediyorum. Bir durum gelişirse bilgilendireceğim.
Ben probiyotik almanızı öneririm. Entobac marka, yarım suluğa mercimek tanesi kadar yani çay kaşının ucuyla ekleyin. Yararı olur, zararı olmaz 👍🏻

Önerim durumunuz varsa mutlaka veterenere götürün kusumda aynı sorunla gittim ve ciddi problem çıktı tabiki sizin kuşunuz da böyle olmayabilir ama bence goturseniz hem içiniz rahatlar hem bı sıkıntı varsa tedavi olur

Geri