Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum strese girdi

milaelif

Yeni Üye
Merhaba, muhabbet kuşum iki buçuk aydır bizde, yavru daha. Benim odamda kafesi ve çalışma masamda, ben de günümün çoğunu odamda geçiriyorum. Pazartesi ve cuma günleri suluğunun üçte birini doldurup iki damla polivit koyuyorum (veteriner böyle önerdi). Kuşuma en başta acemiliğimden dolayı boyalı kafes aldım, geçen hafta bu kafesin boyalarını kemirmeye başlayınca pirinç kafes aldım ve geçen hafta cumartesi günü bu kafesi, kendi kafesinin yanında tuttum gözü alışsın diye ve pazar günü de kafes düzenini aynı tutacak şekilde pirinç kafese geçirdim. Kafesinin içinde kalamar kemiği, gaga taşı, yemlik, kuş kumu, salıncak ve tavandan astığım ve oynadığı bir top var. Kafes dışında oyun parkı var fakat bununla hiç oynamıyor. Kafesteki tüneklerden iki tanesi, iki taraftan demirlerle tutturulan ahşap tünekler ve kuşum bir süredir mırıldanarak bu demirlerle kafasını kaşıyordu. Pirinç kafese geçince bu daha çok arttı ve kafası yara oldu, ayrıca bu kafese geçtikten sonra gün içinde daha az uçmaya başladı ve kafesinden neredeyse hiç çıkmıyor. Bayağı da agresifleşti, ne zaman beni görse hareketleniyor ve yaklaşmaya çalıştığımda hemen saldırıp şiddetli bir şekilde ısırıyor. Böyle devam ederse hastalanacağından korkuyorum, veterinerimizle iletişime geçtim fakat sizlerin de tavsiyelerini dinlemek istiyorum. Buraya kuşumun kafasındaki yarayı bırakıyorum, birkaç dakika önce çektim. Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20230521_203525.jpg
    20230521_203525.jpg
    774.9 KB · Görüntüleme: 33
Merhaba, hoşgeldiniz 🌸
Polivit'i görür görmez veterinerin önerdiğini anladım ve bence onun yerine Röhnfried kullanabilirsiniz. Polivit'e dair farklı görüşler var ve normal zaman için bence pek tercih edilmemeli. Ancak Röhnfried için genel görüş olumludur.
Kuşunuzun kafasından tüye girdiğini görüyorum. Tüy dönemlerinde davranış değişikliği olabilir. Birde büyüyor dolayısıyla karakteri yeni yeni oturuyor. Siz ona nasıl yaklaşırsanız onu davranış haline getirir.
Ben aşağıya size önerdiğim vitamin ve probiyotik tablosunu ekliyorum.
IMG_20230428_030934.jpg

Merhaba, hoşgeldiniz 🌸
Polivit'i görür görmez veterinerin önerdiğini anladım ve bence onun yerine Röhnfried kullanabilirsiniz. Polivit'e dair farklı görüşler var ve normal zaman için bence pek tercih edilmemeli. Ancak Röhnfried için genel görüş olumludur.
Kuşunuzun kafasından tüye girdiğini görüyorum. Tüy dönemlerinde davranış değişikliği olabilir. Birde büyüyor dolayısıyla karakteri yeni yeni oturuyor. Siz ona nasıl yaklaşırsanız onu davranış haline getirir.
Ben aşağıya size önerdiğim vitamin ve probiyotik tablosunu ekliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 67608
Cevabınız için çok teşekkür ederim, bu vitamin ve probiyotikleri trendyol/hepsiburada gibi platformlardan temin edebileceğim güvenilir bir satıcı var mı? Kuşumla birlikte günün çoğu zamanını bielikte geçiriyoruz, sabah uyandığında yemek, su, oyun gibi rutini var ben uyurken. Ben uyandıktan sonra suyunu, yemini tazelerken şarkı açıyorum, o da severse eşlik ediyor. Geçen haftaya kadar sabah 6da öterek tüm evi uyandırırdı, odada uçardı fakat bu hafta bunu yapmıyor, ama bahsettiğim rutinimize devam ediyoruz. Çok ısırmaya başladığı için ben de kötü hissedip biraz daha yaklaşmaya çalışıyorum belki ısırıp sinirini atar da sakinleşir diye fakat daha da agresifleştiğini fark ettim. Bunun için sizce bir süre uzaktan mı sevmeliyim, yaklaşımım nasıl olmalı? Bir de son olarak kafasındaki yara için ne yapabilirim? Tekrardan çok teşekkürler.

Cevabınız için çok teşekkür ederim, bu vitamin ve probiyotikleri trendyol/hepsiburada gibi platformlardan temin edebileceğim güvenilir bir satıcı var mı? Kuşumla birlikte günün çoğu zamanını bielikte geçiriyoruz, sabah uyandığında yemek, su, oyun gibi rutini var ben uyurken. Ben uyandıktan sonra suyunu, yemini tazelerken şarkı açıyorum, o da severse eşlik ediyor. Geçen haftaya kadar sabah 6da öterek tüm evi uyandırırdı, odada uçardı fakat bu hafta bunu yapmıyor, ama bahsettiğim rutinimize devam ediyoruz. Çok ısırmaya başladığı için ben de kötü hissedip biraz daha yaklaşmaya çalışıyorum belki ısırıp sinirini atar da sakinleşir diye fakat daha da agresifleştiğini fark ettim. Bunun için sizce bir süre uzaktan mı sevmeliyim, yaklaşımım nasıl olmalı? Bir de son olarak kafasındaki yara için ne yapabilirim? Tekrardan çok teşekkürler.
Bu kafesini sevmişse sahiplenmiştir dolayısıyla siz kafese yaklaştığınızda size sinirlenebilir. Alanını korumak için. Isırdığında tepki vermeyin yani elinizi çekmeyin ve canınızın yandığını belli etmeyin yeterli olur. Şayet ısırmanın işe yaradığını anlarsa bunu hep devam ettirir. Sizin ona zarar vermeyeceğinizi de öğrenmeli :)
Kafasındaki ciddi bir şey değil. Bir şey yapmayın kendi kendine düzelir. Sadece tüyleri dökülmüş görünüyor. Tablodaki ürünleri düzenli kullanırsanız bağışıklığına ve tüylerine iyi gelirler.
Karadeniz pet veya neşeli kanatlar pet marketten alabilirsiniz. İki yerden de alışveriş yapıyorum, ikisi de güvenilirdir.
Kuşunuzun iştahı yerinde değil mi?

Bu kafesini sevmişse sahiplenmiştir dolayısıyla siz kafese yaklaştığınızda size sinirlenebilir. Alanını korumak için. Isırdığında tepki vermeyin yani elinizi çekmeyin ve canınızın yandığını belli etmeyin yeterli olur. Şayet ısırmanın işe yaradığını anlarsa bunu hep devam ettirir. Sizin ona zarar vermeyeceğinizi de öğrenmeli :)
Kafasındaki ciddi bir şey değil. Bir şey yapmayın kendi kendine düzelir. Sadece tüyleri dökülmüş görünüyor. Tablodaki ürünleri düzenli kullanırsanız bağışıklığına ve tüylerine iyi gelirler.
Karadeniz pet veya neşeli kanatlar pet marketten alabilirsiniz. İki yerden de alışveriş yapıyorum, ikisi de güvenilirdir.
Kuşunuzun iştahı yerinde değil mi?
Evet, yemini yiyor. Elime dal darı döküyorum ve elimden de yiyor. Yavaş yavaş sebze ve meyveye alıştırmaya çalışıyorum. Dün minik bir dilim elmayı kopararak yedi, yeşil biberden tattı, bugün de kivi verdim, tadına baktı. Sanırım iştahsız olsa bunları yapmazdı değil mi 😓 dediğiniz ürünleri neşeli kanatlar pet marketten sipariş ettim şimdi, bir de elimde aşağıdaki damladan var, sizce şu günlerde vermeli miyim yoksa direkt sadece bahsettiğiniz vitaminlerle mi başlamalıyım?

Ekli dosyalar

• 16846961665387794812997693070663.jpg
    16846961665387794812997693070663.jpg
    625.8 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Evet, yemini yiyor. Elime dal darı döküyorum ve elimden de yiyor. Yavaş yavaş sebze ve meyveye alıştırmaya çalışıyorum. Dün minik bir dilim elmayı kopararak yedi, yeşil biberden tattı, bugün de kivi verdim, tadına baktı. Sanırım iştahsız olsa bunları yapmazdı değil mi 😓 dediğiniz ürünleri neşeli kanatlar pet marketten sipariş ettim şimdi, bir de elimde aşağıdaki damladan var, sizce şu günlerde vermeli miyim yoksa direkt sadece bahsettiğiniz vitaminlerle mi başlamalıyım?
Aynen dediğiniz gibi olsaydı meyvede yemezdi. Kesme şeker boyutunda yiyebilir. Elma çekirdekleri zehirlidir, çekirdeklerini kesinlikle vermeyin.
Fotoğrafı olan ürünü hiç kullanmadım, bilmiyorum da ancak Burak hocanın ürünüymüş. Dolayısıyla onun ürünüyse vardır bir bildiği... Kullanım talimatlarını biliyorsanız kullanabilirsiniz ancak kuşunuzda stres veya böyle bir takviye kullanacak kadar bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Anlattıklarınız çoğu kuşta var olan problemler.
Polivit'i ve bu ürünü Burak hoca mı önerdi merak ettim?

Aynen dediğiniz gibi olsaydı meyvede yemezdi. Kesme şeker boyutunda yiyebilir. Elma çekirdekleri zehirlidir, çekirdeklerini kesinlikle vermeyin.
Fotoğrafı olan ürünü hiç kullanmadım, bilmiyorum da ancak Burak hocanın ürünüymüş. Dolayısıyla onun ürünüyse vardır bir bildiği... Kullanım talimatlarını biliyorsanız kullanabilirsiniz ancak kuşunuzda stres veya böyle bir takviye kullanacak kadar bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Anlattıklatınız çoğu kuşta var olan problemler.
Polivit'i ve bu ürünü Burak hoca mı önerdi merak ettim?
Bu ürünü Burak Hocanın sitesinden aldım, bununla birlikte tüy dönemi için bir damla daha vardı, onu da aldım. Poliviti Burak hoca önermedi, şehrimde danıştığım veteriner önerdi. Bu kuşumdan önce minik bir kuşum vardı, ishalden kaybettim onu😔 veteriner abla bu sefer ek gıdada daha dikkatli olmamı ve bu kuşum daha yavru olduğu için ek gıdaya yavaş yavaş geçmemi ve vitamin takviyesinin bağışıklığına iyi geleceğini söyledi, o yüzden polivit kullanıyordum.

Bu ürünü Burak Hocanın sitesinden aldım, bununla birlikte tüy dönemi için bir damla daha vardı, onu da aldım. Poliviti Burak hoca önermedi, şehrimde danıştığım veteriner önerdi. Bu kuşumdan önce minik bir kuşum vardı, ishalden kaybettim onu😔 veteriner abla bu sefer ek gıdada daha dikkatli olmamı ve bu kuşum daha yavru olduğu için ek gıdaya yavaş yavaş geçmemi ve vitamin takviyesinin bağışıklığına iyi geleceğini söyledi, o yüzden polivit kullanıyordum.
Anladım. Sizin kuşa tablodaki ürünler yeterli gelir. Yavru kuşlar yem, aspur, dal darı ağırlıklı beslenmeli. Meyve işini başlangıcta çok yapmasanız bencede daha iyi olur. İsteğe bağlı haftada bir gün yeterli olur. Ve bir tek meyve vererek yedirin. Aynı anda birden fazla meyve yemesin.

Anladım. Sizin kuşa tablodaki ürünler yeterli gelir. Yavru kuşlar yem, aspur, dal darı ağırlıklı beslenmeli. Meyve işini başlangıcta çok yapmasanız bencede daha iyi olur. İsteğe bağlı haftada bir gün yeterli olur. Ve bir tek meyve vererek yedirin. Aynı anda birden fazla meyve yemesin.
Ya çok teşekkür ederim, çok sağ olun 🥺 dediklerinizi uygulayacağım gerçekten çok teşekkürler

Rica ederim ne demek ☺️
İyi forumlar ✨
Merve merhaba,

Bu konuşmamızda bahsettiğiniz vitaminleri o haftadan itibaren düzenli olarak kullanıyoruz, ilk başta yardımlarınız için çok teşekkür ederim. O gün kuşumun tüye girdiğini söylemiştiniz, acaba tüy değişimi 3-4 haftaya sarkacak kadar uzun bir süreç mi? Dün gece temiz bıraktığım masamı bu sabah tüyle dolu buldum, o günden bu yana ilk defa bu kadar tüy döktüğünü görüyorum, bunun normal olup olmadığından emin olamadığım için size sormak istedim.

Geri