Karadeniz Pet

solunum sıkıntısı

huss1992

Yeni Üye
Kuşumda linklerde gördüğünüz hareket var. Özel veterinere ve sonrada Üniversite Hayvan Hastanesine götürdüm. Mikostatin önerdiler. Oral olarak her gün 1 damla olarak 2 hafta boyunca kullandım. Maalesef hareket de bir değişiklik olmadı. Bunun üzerine Baytril günde 1 damla 5 gün olacak şekilde yeni bir tedavi önerildi. Mikostatin kullanımı 2 hafta daha uzatıldı. 5 günlük Baytril kullanımı bu gün itibariyle bitti. Ama linklerde görülen hareket devam ediyor. Bu arada ilk video Baytril kullanımına başlamadan önce veterinere gösterdiğim hareket formu, 5 gün sonra ikinci videodaki şekle evrildi. Hastanedeki veterinerler Baytrilde işe yaramazsa yapabilecekleri bir şey olmadığını ifade etmişlerdi. Bu gün bir başka özel veterinere ikinci videoyu gösterdim ve fikir istedim. Baytril kullanımına bir 5 gün daha ekleyip süreyi 10 güne çıkarmamı istedi.
Açıkçası yaşadığım yerdeki(Samsun) veteriner hekimlerin fikirlerine güvenim giderek azalıyor. Nefes dinlemesi hariç herhangi bir tıbbı eylemde de bulunmadılar(dışkı örneği vb.).
Sonuç olarak önerilerinize açığım.

Dün akşam 5.kez Baytril verdim. Şuan dediklerine uyarak Mikostatine devam ediyorum(20.gün).

Videoların altında dışkı linki var gözden kaçırmış olmalısınız. Kusma sorunu gözlemlemedim. Daha çok gagasını kenarını ve ceresini çok sık kaşıması dikkatimi çekmişti. Bunun için ense damlası önerdiler. Yine yararını görmedim. Gagasını ve ceresini kaşıyor yada silmek için kafese sürtüyor. Ama sildiği yerlerde akıntı belirtisi de göremedim. Bu yüzden kaşıdığını düşünüyorum.
Dinlenme aralığının ne kadar olmasını öneriyorsunuz ?

Videoların altında dışkı linki var gözden kaçırmış olmalısınız. Kusma sorunu gözlemlemedim. Daha çok gagasını kenarını ve ceresini çok sık kaşıması dikkatimi çekmişti. Bunun için ense damlası önerdiler. Yine yararını görmedim. Gagasını ve ceresini kaşıyor yada silmek için kafese sürtüyor. Ama sildiği yerlerde akıntı belirtisi de göremedim. Bu yüzden kaşıdığını düşünüyorum.
Dinlenme aralığının ne kadar olmasını öneriyorsunuz ?
Dışkıda pek sorun görünmüyor. Bence bu kadar takviye karaciğerinin, sindirim sisteminin en azından 2 hafta dinlenmesi gerek.
Yine de diğer hocalarımızın fikirlerini almakta fayda var.

2 hafta dayanabileceğini sanmıyorum. Kafesin içinde dinlenme halindeyken bile hırıltılı bir şekilde videodaki hareketleri yaparak bir nevi kriz halinde oluyor. Yine bu belirtileri gösteren ilk kuşum 10. günde aniden öldü. Bunda 20.gündeyim ne kadar aniden ölecekmiş gibi hali olmasa da önceden yaşadığım kayıp gözümü korkutuyor.
Bu 2 haftayı ilaçsız atlamamın bir yolu var mı ?

2 hafta dayanabileceğini sanmıyorum. Kafesin içinde dinlenme halindeyken bile hırıltılı bir şekilde videodaki hareketleri yaparak bir nevi kriz halinde oluyor. Yine bu belirtileri gösteren ilk kuşum 10. günde aniden öldü. Bunda 20.gündeyim ne kadar aniden ölecekmiş gibi hali olmasa da önceden yaşadığım kayıp gözümü korkutuyor.
Bu 2 haftayı ilaçsız atlamamın bir yolu var mı ?
Probiyotik ve multivitaminle destekleyebilirsiniz ama madem o kadar dayanabileceğini düşünmüyorsunuz o zaman riske atmayın derim. Allah korusun belli olmaz ne olacağı. Bu durumda yönlendirme yapmak istemem.
Diğer hocalarım da bir baksın ona göre bir yol izlersiniz 🌸

Kuşunuzun solunum problemi kronikleşmişse ilaç kullanılıp düzelse bile maalesef sonradan tekrar nüksedecektir. Evet katılıyorum çok ilaç yüklemesi olmuş o zaman iki hafta değilde en azından dört beş gün bekleseniz iyi olur. Doksimis yada hipradoxi bu ikisinden herhangi birini alıp yedi gün kullanın. Bu süre zarfında kekik spreyi yapıp burun deliklerine gelecek şekilde fısfıslayın. Ayrıca haftada bir de kekik çayı yapın. Umarım minik dostunuz iyileşir 🙏🏻

Kekik spreyi olur ama kekik çayı muhabbet kuşlarına ağır gelme ihtimali olduğundan ben artık pek önermiyorum. Aşağıya liste bırakıyorum dinlenme sonrası bu ilaçlardan birine devam etmenizde fayda var. Geçmiş olsun..

Ekli dosyalar

• IMG_20230209_000602.jpg
    IMG_20230209_000602.jpg
    123.9 KB · Görüntüleme: 35
Kekik spreyi olur ama kekik çayı muhabbet kuşlarına ağır gelme ihtimali olduğundan ben artık pek önermiyorum. Aşağıya liste bırakıyorum dinlenme sonrası bu ilaçlardan birine devam etmenizde fayda var. Geçmiş olsun..
Bizim her pazar kekik çayı günümüzdür bu zamana kadar bir sıkıntı yaşamadık dozajı aşmadığı sürece verilebilir diye düşünüyorum faydasını gördük ben tavsiye ederim 🙂 🖐🏻

Bizim her pazar kekik çayı günümüzdür bu zamana kadar bir sıkıntı yaşamadık dozajı aşmadığı sürece verilebilir diye düşünüyorum faydasını gördük ben tavsiye ederim 🙂 🖐🏻
Benimde öncesinde 1-2 kere yapmışlığım var zararını görmedim ama haftada bir kullanılması açıkçası çok fazla. Ayda bir ideal gibi.
Yine de zararını görmediyseniz ne mutlu, sizin de tecrübeleriniz kıymetli benim için 🤗🌸

Dinlenmede 2.gün nefes alırken hırıltısı linkde görüldüğü gibi arttı. 5 gün yerine 3 gün dinlendirip Cuma günü Doksisiklin vermeyi planlıyorum. Kafesin içinde dururken bir nebze daha iyi. Ama kafes dışında zaman geçirmeye çok alışkınlar ve çıkamadıklarında çok huysuz ve gürültücü oluyorlar.
Gagasını ve ceresini sürekli sürtüyor gördüğünüz gibi. Cerenin görüntüsü biraz değişmişti. Crystalin kullanıp ılık suyla temizliyorum kaşıntıyı azaltması için.
Dinlenmeyi erken sonlandırma kararım biraz aceleye mi geliyor ? Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Üst üste ilaç alan kuşların aslında en az bir on gün dinlenmeye ihtiyacı var. Sizin kuşta da çok ilaç yüklemesi olduğu için on gün dinlense iyi olur ama siz o kadar bekleyemem rahatsızlığından ötürü dediğiniz için bu süreyi aza indirdik yine de bir hafta daha beklesek daha iyi olacak sanki. Çünkü ardarda ilaç yüklemeleri hem karaciğeri yorar hemde vücutta yararlı bakterileri yok eder. Ve bunun sonucunda başka hastalıkları tetikler. Yine de kuşunuzun durumunu siz biliyorsunuz. Bu doksisiklin ilacı kullandıktan sonra üç gün üst üste probiyotik entrobac vermeyi unutmayınız. Elinizde yoksa temin ediniz. Bunun yanında bağışıklığı güçlendiren multivitamin gervit. Özellikle bu ikisi sizin kuş kullanmalı diye düşünüyorum.

ilk kez kuş baktığım için hareketlerimde ve kararlarımda evhamlı davrandığımın farkındayım. Beni asıl endişelendiren bu belirtileri ilk gösteren kuşumun 10 günlük bir hastalık evresinden sonra aniden ölmesiydi. İlk veterinerden bir yarar sağlayamamışken ve Hayvan hastanesine götürmeye karar verdiğim gün öldü. Bu belirtilerden farklı olarak kafasını arkaya gömüyor ve halsiz bir halde uyur gibi dinleniyordu. Aynı hareketi yaşayan kuşlarım henüz yapmadı. Uyku düzenleri iyi durumda. Dün kekik çayı yaptım, akşamda Crystalin+ılık suyla burunlarını temizledim. Gece boyunca çok rahat uyudular. Hırıltı veya kuyruk sallanması görmedim. Yani ilk kuşumda gördüğüm ani ölümü yok sayarsam aslında çok endişe verici bir halde değiller.
Yine de ilk ölüm 10 gün içinde olunca, o kadar ilaç tedavisine rağmen iyileşme görmediğim halde şu an 22. gündeyim. Ya bu sürecin uzamasında ilaçların payı varsa ve şu anda ilaç vermediğim için yine ani bir ölümle karşılaşırsam.
Probiyotik ve vitamin kullanıyorum ama markaları farklı. Tavsiye ettiğiniz Röhnfried ürünlerini yerel petshoplardan bulabilir miyim yoksa internet üzerinden mi almam gerekiyor?

Sizin kuşunuzu gördüğüm kadarıyla evet kuyruk sekmesi var ama maşallah kıpır kıpır hasta olan kuşta kabarma halsizlik iştahsızlık ötememe gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Ama bazen de hastalıklarını çok iyi gizleyip ani ölümlerde de karşılaşabiliriz. Ama sizin kuşunuz hastalığı gizlemiyor bu iyi bir şey en azından rahatsızlığı biliniyor. Dediğim takviyeler petshoplarda satilmiyor maalesef internet ortamında var. Bölünmüş olarak alabilirsiniz. Siz temin edin nasıl kullanılması gerektiğini yazarız. Ama bu takviyeleri verirken daha çok randıman alınması için kuşun susamış olmasına dikkat edin.

probiyotik ve multivitamin elime ulaştı. Doksisikline cevap verdiler. 3.gün ve ağız hareketleri kayboldu. Nefeslerindeki gıcırtı düzeldi. Kuyrukları henüz sağlıklı kuşum kadar hareketsiz değil. Ama ilaç işe yaradığına göre zamanla düzelecektir.
Tedaviyi şişenin üzerindeki zamana uygun olarak 5 günde sonlandırmalı mıyım ? Yoksa dediğiniz gibi 7 gün sürmeli ?
Probiyotik ve vitamini ne oranda kullanmam gerekiyor ?
Biraz zayıflamamışa benziyorlar. Hafif hasta olanın göğüs kemiği dokununca belli belirsiz hissediliyor. Uzun tedavi iştahlarını etkiledi doğal olarak. Fazladan darı vermem sorun çıkarır mı ? Kilo almaları için fazladan ne tür takviye yapabilirim ?

probiyotik ve multivitamin elime ulaştı. Doksisikline cevap verdiler. 3.gün ve ağız hareketleri kayboldu. Nefeslerindeki gıcırtı düzeldi. Kuyrukları henüz sağlıklı kuşum kadar hareketsiz değil. Ama ilaç işe yaradığına göre zamanla düzelecektir.
Tedaviyi şişenin üzerindeki zamana uygun olarak 5 günde sonlandırmalı mıyım ? Yoksa dediğiniz gibi 7 gün sürmeli ?
Probiyotik ve vitamini ne oranda kullanmam gerekiyor ?
Biraz zayıflamamışa benziyorlar. Hafif hasta olanın göğüs kemiği dokununca belli belirsiz hissediliyor. Uzun tedavi iştahlarını etkiledi doğal olarak. Fazladan darı vermem sorun çıkarır mı ? Kilo almaları için fazladan ne tür takviye yapabilirim ?
İlk beş gün kullanın duruma göre 7'ye tamamlarsınız. Probiyotiği yarım suluğa mercimek tanesi kadar, çay kaşığının arka ucuyla koyun. Vitamini yarım suluğa beş damla olacak şekilde uygulayın.
Fazladan derken bir tık daha fazla verebilirsiniz. Hasta ve zayıfladığı için ama yinede aşırıya kaçmayın

İlaç tedavisi bitti. Durumu ağır olan kuşum neredeyse tamamıyla iyileşti. Ama videoda görülen kuşumun(tedaviye başlamadan önce hafif belirtiler gösteriyordu.) nefesi daha bir değişik durumda. Ölen kuşumda ve tedaviye başlamadan önce hasta olan ikisinde bu tarz bir nefes alma görmedim. Hasta olduğundan beri zaten böyle hızlı nefes alır ama ses çıkmaya da başladı. Videodan sonra sertçe öksürdü ve rahatladı.
Bir hafta dinlendirme+probiyotik+vitamin programları var. Nefes için bitkisel olarak ne kullanabilirim ?

Diğer kuşunuzun tedaviye yanıt vermesine çok sevindim, umarım bir daha tekrarlanmaz. Dediğimiz ilaçlardan hangisini kullandınız?
Solunuma iyi gelen 2 doğal yöntem biliyorum; kekik spreyi ve okaliptus yaprağı. İlk başta bu şekilde bir yol izleyin. Diğer kuşunuzda aynı belirtileri gösterirse yine solunum ilaçlarını ona da kullanabilirsiniz.

Geri