Karadeniz Pet

Yavru muhabbet kuşumdan gece gelen sesler

duygu.arl

Yeni Üye
Merhaba , 1aylık olduğunu düşündüğüm erkek muhabbet kuşum var. 1 haftadır bizde sürekli konuştum sevdim, çabuk alıştı parmağa geliyor. Versela laga yem kullanıyorum.Yemlikten yem yemeye çalışıyor ancak her tarafa yemler saçılıyor dikkatli bakınca hiç kabuk yok sanırım yem kırmaya başlamadı. Kızıl darı hep kafes tabanında bol bol yiyor, kafeste hareketli.Haftada 1 kez sera vitamin veriyorum tam dolu suluğa 5 damla. Kanat çırptığını görünce kapısını açtım 2 gün önce çıktı kısa mesafe uçtu halıya düşüp yürümeye başladı kafesini yanaştırdım kendi istediğinde girdi. Sorum şu ki geceleri vik vik ses çıkarıyor ( hiç hava akımında kalmadı , oda 23derece ) aldığım yere danıştım pirinç tanesi kadar macrol antibiyotiği dolu suluğa koymamı 2gün devam edip 2gün ara vermemi, 8günlük tedavi uygulamamı söyledi. Ek olarak yapabileceğim bir şey var mı acaba ? Sesi gece çıkarıyor ama gündüz oyuncakları ile oynayıp çok keyifli hareket ediyor. Tüy kabartma da yok. Şimdiden çok teşekkür ederim. ( akşam gece lambası açıyorum, video çekerken ışık açmadım korkutmamak için video karanlık kusurabakmayın)

Ekli dosyalar

• IMG_4684.jpeg
    IMG_4684.jpeg
    40.3 KB · Görüntüleme: 13
Merhaba, yem kıramayan kuşu vermezler. Nitekim dal darı da yiyor. Aspur alıp yemliğe bir tatlı kaşığı karıştırın.
Dal darıyı tabanda yemesin, kafes teline asın lütfen.
Gritli kuş kumu, kalamar kemiği, mineral blok, vitamin ve probiyotik kullanıyor musunuz?
Ayrıca kuşun yeni yapılmış bir dışkısını ve tünekte yandan videosunu görebilir miyim?

Gritli kuş kumu, mineral blok, kalamar kemiği var ( kalamar kemiğinden korkuyor ) , vitamin olarak haftada bir sera veriyorum. Probiyotik hiç vermedim siteden araştırıp kullanımını vereyim. Aspuru siz yazınca hemen sipariş verdim.
Şuan baya iştahla darı yiyor bitsin yemesi :) asacağım tellere öneriniz için teşekkür ederim
IMG_4811.jpeg
IMG_4811.jpeg

Kusura bakmayın zaten vitamin kullandığınızı söylemişsiniz bense tekrar sormuşum.
Aşağıya bir tablo bırakacağım size yardımcı olması açısından. Dışkısında sorun görünmüyor. Vikleme için ıvermectin içeren ense damlası temin edip. Kuşun ense tüylerini üfleyip, ense derisine yalnızca 1 damla damlatıp hafifçe ovalayın. Bir damladan fazlası olmamasına ve derisine değmesine dikkat edin. Üretici veya veterinerlerde olur. 1-2 damla rica edebilirsiniz. Öncelikle bu şekilde bir gözlemlensin. Viklemenin birçok nedeni olabilir ama şu an yavru olduğu için doğal yöntemler kullanılması en doğrusu olacaktır. Bu aşamada ilaçlık bir duruma sıcak bakmıyorum. Nefes alamaması kaynaklı bir durum olmasına istinaden ise okaliptus yaprağı ve kekik spreyi iyi gelir. Forum arama moturuna kekik spreyi yazarsanız çeşitli konularda tarifini bulabilirsiniz. Yine bir kereye mahsus kekik çayı da yapabilirsiniz. Aynı şekilde arama moturundan tarifleri bulabilirsiniz.
IMG_20230428_030934.jpg

Geri