Karadeniz Pet

Yeni muhabbet kuşumla ilgili sorularım var

Hypnos

Meraklı Üye
1- Geldiği günden beri mineral bloktan nadiren iniyor keyfine göre yem yemek için vs bunun nedeni nedir tünekte olsun istiyorum.
2- Genelde sabahları çıkmak için tabana inip sağa sola durmadan koşuyor ve olduğu yerde uzun süre kanat çırpıyor bir iki kere çıkardım sert olmasa da etrafa çarpıyor arada. Bu salma konusunda nasıl bir yol izlemem gerek öyle çıkmak için can attığı zamanlar tutasım gelmiyor ama kendine zarar vermesinide istemiyorum.
3- Bugün farkettim arada çok kısık şekilde hapşırıyormuş gibi ses çıkarıyor ama ürkmesi veya kabarması vs yok iştahı ve hareketleri gayet yerinde sadece ses çıkarıyor bunun nedeni ne olabilir?
4- Ne kadar elimden yem yese de kafes telleri arasından ve kafes içinden yanaklarını bayıla bayıla sevdirse de parmağıma dal darı olmadığı sürece gelmiyor. Korkmamasına rağmen böyle olmasının nedeni ne olabilir ve nasıl alıştırabilirim?
5- Akıllı yemlik kullanıyorum ama içime sinmiyor bir süre sonra yiyemiyormuş gibi geliyor ne tür bir yemlik kullanmamı önerirsiniz?

Hepsinin cevabına ulaşmak benim için çok kıymetli sahipleneli bugün 4. gün ve ilk kuşum olduğu için tecrübem yok. Şimdiden teşekkür ederim.

1. Sizde demişsiniz keyfine göre takılıyor, kuş nerde durmak istiyorsa orda dursun müdahale etmeyin. Tünekleri tahta tünek olsun yeterli gerisi ona kalmış.
2. Zamanla alışır, çarpmaması için önlemler alın. Kafes dışında konabileceği T tünel yapabilirsiniz kafes içinde onunla alın ki görsün. Oyuncak vs varsa kafes dışında onunla oynasın.
3. Vitamin ve probiyotiği eksik etmeyin. Videosunu ekleyin.
4. Kafes dışına parmağınıza alıp çıkartın, dal darıyla geliyormuş. Biraz zaman verin, zamanla alışınca dal darısız da gelecektir. Ua da kefesindeyken tünekte ya da mineral blok üstündeyken parmağınıza alıp geri bırakın. Ama kuş henüz çok yeni, sizinle bu kadar temas halinde olması bile iyi bir şey.
5. Üretimhaneniz yoksa akıllı yemlik kullanmayı tavsiye etmiyorum. Normal yemlik her zaman daha iyidir. 2 güne bir üflersiniz sorum olmaz.

1. Sizde demişsiniz keyfine göre takılıyor, kuş nerde durmak istiyorsa orda dursun müdahale etmeyin. Tünekleri tahta tünek olsun yeterli gerisi ona kalmış.
2. Zamanla alışır, çarpmaması için önlemler alın. Kafes dışında konabileceği T tünel yapabilirsiniz kafes içinde onunla alın ki görsün. Oyuncak vs varsa kafes dışında onunla oynasın.
3. Vitamin ve probiyotiği eksik etmeyin. Videosunu ekleyin.
4. Kafes dışına parmağınıza alıp çıkartın, dal darıyla geliyormuş. Biraz zaman verin, zamanla alışınca dal darısız da gelecektir. Ua da kefesindeyken tünekte ya da mineral blok üstündeyken parmağınıza alıp geri bırakın. Ama kuş henüz çok yeni, sizinle bu kadar temas halinde olması bile iyi bir şey.
5. Üretimhaneniz yoksa akıllı yemlik kullanmayı tavsiye etmiyorum. Normal yemlik her zaman daha iyidir. 2 güne bir üflersiniz sorum olmaz.
Dediğim hareketi çok nadir yapıyor video yakalamam imkansız ama güncel dışkısını bırakayım. Odayı nasıl havalandırmam gerek bilmiyorum açıkçası cereyanda bırakmamaya çalışıyorum ama havalandırırken odadan çıkarmam daha mı doğru olur veya çıkarırsam strese girebilir mi bilmiyorum. Umarım üşütmemiştir :(

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2023-06-09 saat 21.20.11.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-06-09 saat 21.20.11.jpg
    99.5 KB · Görüntüleme: 8
Geri