Karadeniz Pet

Ayak mantarı

Aysenur Yavuz

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar. Kusumun ayaginda mantar olduğunu düşündüğüm için veterinere götürdüm. Ayağında hem prodermatit var hem de mantar var dedi. Bana laktaltli ringer serum verdi. Once ayagini temizle bunla dedi. Sonra kloroben sık ayağına dedi. Günde bir kere de Terbisil spreyini sık dedi. Ve de baytrilden 5 damla suluguna damlat dedi. Bunlar sizce ise yarar mı. Kloroben falan zarar vermez mi kuşa. Sizce kullanmali miyim bu ilaçları. Nolur yardım edin.

Ekli dosyalar

• 818442.jpg
    818442.jpg
    22.4 KB · Görüntüleme: 48
Bunu geçen hafta çekmiştim. Ama şu an sağ ayağında 2 küçük siyah yara gibi şey var. Sol ayağında da bir tane var. Kuşum durmadıgi için tekrar cekemedim. Cekebilirsem yeni halini de atacam. Ama sizce veterinerin bu ilaçlarıni kullanmali miyim. Kuşum daha kötü olur diye korkuyorum

Fotoğraf net değil ama gördüğüm kadarıyla sanki Bumblefoot'a benzettim ben. Veteriner gözle muayene sonucunda mı teşhisi koydu yoksa herhangi bir başka şekilde mi? Kusura bakmayın sorular soruyorum daha net anlamak adına.

Estağfurullah. Asıl ben çok soru soruyorum. Hakkinizi helal edin. Bi mavi ışık tuttu ayağına. Ondan başka da bi şey yapmadı

Anladım. Dediğim gibi ben bumblefoot'a benzettim o hastalığın başlangıcındaki fotoğraflara bakarsanız eğer sizinkine benzeyip benzemediğini anlarsınız. Sorduğunuz kullanmalı mıyım sorusuna gelince; benim fikrim içten bir ilaç kullanılmadıkça ayağına dıştan müdahale edilip denenebilir. Tabi ki deneme tahtası değiller ancak körü körüne kullanılmadıkça sorun olacağını sanmıyorum. Yani başlangıçta bir kullanın, gözlemleyin, iyiye mi gidiyor yoksa kötüleşiyor mu, faydası oluyor mu diye. Ona göre ilaca devam eder ya da kullanmayı sonlandırırsınız. Oral yolla bir kullanım olsaydı emin olmadan kullanmayı riske almazdım. Birde şu an zaten ayağı sorunlu ilaçlarla en azından bir şansı olabilir. Ancak bu yazdıklarım dıştan müdahale için. Baytril için bir şey diyemeyeceğim.
Bu arada tünekleri plastikse tahta tünek ile değiştirin.
Dediğim hastalığa bakıp buraya yazar mısınız benzeyip benzemediğini?

Bumblefoot yazdım ve gorseldekine benziyor gibi evet. Tunekleri de tahta ama niye boyle oldu anlamadım. Dediginiz gibi ben birkaç gün deneyip ise yarıyor mu bakayım. Olmazsa ona göre o ilaçları kullanmam. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Allah bin kere razi olsun sizden😊

Nasıl ki kuşunuz sizin evladınız gibi, sizde aynı şekilde babanızın evladısınız. Yük gibi hissetmeniz normal ama bunu kat be kat geri ödeyeceğinizi düşünerek ilerlerseniz daha motive olursunuz.
Yüzüne bakamayacağınızı düşünerek yaşarsanız, sizin için daha zorlayıcı hale gelir. Hem su akar yatağını bulur Ayşenur hanım :)

Bumblefoot yazdım ve gorseldekine benziyor gibi evet. Tunekleri de tahta ama niye boyle oldu anlamadım. Dediginiz gibi ben birkaç gün deneyip ise yarıyor mu bakayım. Olmazsa ona göre o ilaçları kullanmam. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Allah bin kere razi olsun sizden😊
Deneyin sonra olmazsa bumblefoot için bir tedavi yolu belirlersiniz. İnşallah en kısa sürede toparlar. Burayı da bilgilendirseniz çok sevinirim. Geçmiş olsun 🌺

Gerçekten duygularıma tercüman oldunuz. O kadar haklısınız ki. Gerçekten sinir stresten bittim tükendim. Bi de kusun gözümün önünde eridiğini gördükçe çok kötü hissediyorum kendimi. Tekrardan çok teşekkür ederim. 🌹
Deneyin sonra olmazsa bumblefoot için bir tedavi yolu belirlersiniz. İnşallah en kısa sürede toparlar. Burayı da bilgilendirseniz çok sevinirim. Geçmiş olsun 🌺

Gerçekten duygularıma tercüman oldunuz. O kadar haklısınız ki. Gerçekten sinir stresten bittim tükendim. Bi de kusun gözümün önünde eridiğini gördükçe çok kötü hissediyorum kendimi. Tekrardan çok teşekkür ederim. 🌹
Kuşunuzun yeme içmesi iyiyse genel anlamda sizi korkutmasın. İştahtan kesilmemesi en önemli husus.
Gönlünüzü ferah tutun 🌺
Rica ederim ✨🌸

Arkadaşlar merhaba. Kusumun son durumunu yazmak için geldim. Ilk gittiğim veterinerin verdiği ilaçlari kullandiktan sonra ayağı daha kötü hale geldi. Ankarada kavaklidere vete gittim. Ayağında nasır olduğunu söyledi. Cerrahi operasyonla bugün nasırlari aldı veteriner. Şu an orda gözetim altinda kalıyor kuşum. Yanlış tedavi yüzünden kuşum ne hale geldi. İnşallah ayaklari yavas yavas düzelir🙏

Arkadaşlar merhaba. Kusumun son durumunu yazmak için geldim. Ilk gittiğim veterinerin verdiği ilaçlari kullandiktan sonra ayağı daha kötü hale geldi. Ankarada kavaklidere vete gittim. Ayağında nasır olduğunu söyledi. Cerrahi operasyonla bugün nasırlari aldı veteriner. Şu an orda gözetim altinda kalıyor kuşum. Yanlış tedavi yüzünden kuşum ne hale geldi. İnşallah ayaklari yavas yavas düzelir🙏
Merhaba, önceki veterinerin ilaçlarını kaç gün kullandınız?

Sanırım ikisinin de tanısı doğru değil 🤦🏼 Yanlış ilaç kullanımı önerilmiş birinci veterinerde serum, sprey anlarım da baytril antibiyotik kullanımının ne amacı var antibiyotikler zaten mantarı azdırır tezat bir durum olmuş...

İkinci veterinerin cerrahi operasyon yapması da yanlış cerrahi operasyon gerektirecek bir durum değil bu ki kanatlı hayvanlarda hayati öneme sahip bir hastalık olmadığı sürece operasyon önerilmez.

Yapılması gereken parazit akar gibi durumlara karşı kuşa ense damlası uygulamak ardından açık yara gibi bir durum varsa tentürdiyot uygulayıp mantar kremi uygulamak olacaktı.

Durumunu yine güncellersiniz operasyon ile o kısım alındıysa enfeksiyona açık bir bölgede bu sebeple dikkatli olunuz, tünekleri ve kafes tabanını sık sık temizleyiniz.

Öncelikle ilk veterinerin teşhisini incelemek gerekirse prodermatit egzamadır, kanatlı hayvanlarda egzama görülmez internette egzama sebeplerini araştırırsanız neden görülmeyeceğini öğrenirsiniz, öyle bir genetik de yok yani kuşlarda.

Kloroben'i antibakteriyel olduğu için verdiğini zannediyorum ancak tamamen yanlış karar. Etken maddelerindeki hiçbir kimyasal kanatlılarda kullanılmaz.

Terbisildeki etken madde terbinafin mantar karşıtı olduğu için verilme sebebini anladım ancak dozaj çok fazla, gramaj ölçümü yapılıp verilmeliydi

Merve hanımın teşhisi doğrudur, Klinik belirtiler tamamen bumblefoot'u gösteriyor, tedavisi yoktur ilerleme durdurulur, size özet olarak nasır demişler ancak kabuk bağlayan, irinli veya ölü dokuların alınma işlemidir muhtemelen, küçük bir işlemdir. Sizin durumunuz ilerlemiş gözüküyor ameliyat yanlış karar gibi gelmedi.

Geri