Karadeniz Pet

Kusma ve Kabarma

ÖzlemK

Yeni Üye
Merhaba, 2 aylık bir muhabbet kuşum var kusma ve yemli kakası vardı veteriner enfeksiyon için ilaç verdi sonrasında 2 gün ara verdik probiyotiğe geçtik enerjisi her şeyi çok iyiydi akşama doğru sürekli kusmaya başladı. Durmadan yem yiyor ve uyuyor. Bir kaç kere sulu siyah dışkı yaptı sonra sarımsı bir şeye dönüştü. Dışkısını ilk defa böyle gördüm sizce sorun nedir?

Ekli dosyalar

• 5417361D-B2E0-4A54-AF65-4053CE49D9A0.jpeg
    5417361D-B2E0-4A54-AF65-4053CE49D9A0.jpeg
    716.9 KB · Görüntüleme: 26
Dışkılar hala siyah mı? Ne sıklıkla siyah dışkılar görüyorsunuz?
3 kere siyah dışkı yaptı sonrasında fotoğraftakine döndü. Bu sabahta eklediğim fotoğraftaki gibi yapmış

Ekli dosyalar

• D72110FB-1CCE-4D50-AA35-A5791CE01843.jpeg
    D72110FB-1CCE-4D50-AA35-A5791CE01843.jpeg
    716.9 KB · Görüntüleme: 18
Yem tüketiyor mu açlık durumunda beyaz dışkı görülebilir kontrol edin mutlaka yem tüketmiyor ise elle besleme yapmanız gerekebilir.

Siyah dışkılar koksidiyoz olabileceğini gösteriyor gün içerisinde birkaç dışkı daha görelim ona göre tedavi önerisinde bulunalım.
Evet yem tüketiyor dün çok fazla kustu ama sürekli de yem yedi. Aç kalmaması için darı da veriyorum. Sürekli elimizde uyuyor Az önce yine siyah dışkı yaptı poposuna da yapışmış durumda zaten

Ekli dosyalar

• 12C9C142-F593-4E86-BDA9-A08162712ADB.jpeg
    12C9C142-F593-4E86-BDA9-A08162712ADB.jpeg
    762.6 KB · Görüntüleme: 17
  • 2FD539E6-36BF-4D45-96D8-86A9476C5EB0.jpeg
    2FD539E6-36BF-4D45-96D8-86A9476C5EB0.jpeg
    707 KB · Görüntüleme: 19

Yukarıdaki konuya göz atıp ilaçlardan herhangi birini temin ediniz kullanımını yazalım.

Tavsiyem Sulphamezatine temin edebilirsiniz veterinerlerden ama tedaviye hızlı başlamanızı öneririm koksidiyoz hızlı ilerleyen bir hastalıktır.

Yukarıdaki konuya göz atıp ilaçlardan herhangi birini temin ediniz kullanımını yazalım.

Tavsiyem Sulphamezatine temin edebilirsiniz veterinerlerden ama tedaviye hızlı başlamanızı öneririm koksidiyoz hızlı ilerleyen bir hastalıktır.
Çok teşekkür ederim şimdi veterineri de arayacağım vereceği ilaçları buraya yazsam fikir verir misiniz yine 😔

Kanatlı veterinerine götürdüm. Kusması ve dışkısı için ilaç verdi, dışkısı için olan ilaç suyuna damlatınca şeffaf oldu tahminen Sulphamezathine tarzı bir ilaç dalgınlıktan ilaç ismini soramadım. Veteriner de koksidiyoz dedi. Yeme içmesinde sorun yok bu sabah enerjiside iyiydi atlatılabilecek bir hastalık mı acaba? çok tedirginim 😔

Ekli dosyalar

• 31399CF7-03AC-453C-9640-614137A52A9F.jpeg
    31399CF7-03AC-453C-9640-614137A52A9F.jpeg
    396.8 KB · Görüntüleme: 20
Kanatlı veterinerine götürdüm. Kusması ve dışkısı için ilaç verdi, dışkısı için olan ilaç suyuna damlatınca şeffaf oldu tahminen Sulphamezathine tarzı bir ilaç dalgınlıktan ilaç ismini soramadım. Veteriner de koksidiyoz dedi. Yeme içmesinde sorun yok bu sabah enerjiside iyiydi atlatılabilecek bir hastalık mı acaba? çok tedirginim 😔
Tedirgin olmanıza gerek yok ilacı düzenli kullanırsanız kısa sürede toparlar dışkıları çok kötü değil daha koksidiyozun başlangıcında... Hastalığın sonlarında çok kötü durumda olup toparlan çok kuş mevcut.

Kanatlı uzmana götürmeniz çok iyi olmuş, hastalığın doğru tespit edilmesi lazım ki tedavi yarar sağlasın.

İlacı 5 gün düzenli kullanın 5 gün sonra dışkılara bakalım tamamen düzelmiş ise ilaç kesilebilir düzelmemişse tedaviye birkaç gün daha devam ederiz.

Şimdiden geçmiş olsun 🍀

Geçmiş olsun, kuşunuzun fotoğraf yada videosunu ekler misiniz? Dışkısı evet siyah ama ilerlemiş gibi değildi, Allah bilir tabi ama bence güzel bir tedaviyle toparlar 🙏

Tedirgin olmanıza gerek yok ilacı düzenli kullanırsanız kısa sürede toparlar dışkıları çok kötü değil daha koksidiyozun başlangıcında... Hastalığın sonlarında çok kötü durumda olup toparlan çok kuş mevcut.

Kanatlı uzmana götürmeniz çok iyi olmuş, hastalığın doğru tespit edilmesi lazım ki tedavi yarar sağlasın.

İlacı 5 gün düzenli kullanın 5 gün sonra dışkılara bakalım tamamen düzelmiş ise ilaç kesilebilir düzelmemişse tedaviye birkaç gün daha devam ederiz.

Şimdiden geçmiş olsun 🍀
Çok teşekkür ederiz sağolun 🙏🏻🙏🏻

Geçmiş olsun, kuşunuzun fotoğraf yada videosunu ekler misiniz? Dışkısı evet siyah ama ilerlemiş gibi değildi, Allah bilir tabi ama bence güzel bir tedaviyle toparlar 🙏
Teşekkür ediyorum son dışkısı bu şekilde, inşallah 🙏🏻

Ekli dosyalar

• 4263C56A-5BC6-4718-AABF-852F162BC68C.jpeg
    4263C56A-5BC6-4718-AABF-852F162BC68C.jpeg
    997.4 KB · Görüntüleme: 12
Dışkılar güzel çabuk toparlar ama ilacı kullanın mutlaka tamamen koksidiyoz geçsin.
Tamam düzenli olarak dediğiniz şekilde devam edeceğim. 🙏🏻 Yemli dışkı sorunumuz biraz daha devam ediyor veteriner daha önce enfeksiyon ilacı vermişti ama pek işe yaramadı onun sebebi de bu olabilir mi yoksa farklı mıdır sizce?

Teşekkür ediyorum son dışkısı bu şekilde, inşallah 🙏🏻

Maşallah kuşunuz iyi duruyor, güzel sonuç alırsınız 🙏💐
Benim kuşum da yavruyken dışkıda yemi vardı. Yavru yemine geçmiştim, taneleri daha ufak olması açısından, kuş kumunu değiştirdim ve probiyotik ile sorunumuz geçmişti. Siz kum ve probiyotik kullanıyor musunuz?

Maşallah kuşunuz iyi duruyor, güzel sonuç alırsınız 🙏💐
Benim kuşum da yavruyken dışkıda yemi vardı. Yavru yemine geçmiştim, taneleri daha ufak olması açısından, kuş kumunu değiştirdim ve probiyotik ile sorunumuz geçmişti. Siz kum ve probiyotik kullanıyor musunuz?
Ah inşallah umuyorum ki 🙏🏻🥹 Başından beri Yavru yemi yiyor kumu da gritti ama parçalayamıyor diye ufak olanlarından aldım. Kum yerken de bazen yutamayıp çıkarıyor. Probiyotik kullanıyoruz Fakat şimdi suyuna ilaç verdiğim için probiyotik damlatmak doğru olur mu? İlaç süreci bitince mi tekrar vermeliyim

Ah inşallah umuyorum ki 🙏🏻🥹 Başından beri Yavru yemi yiyor kumu da gritti ama parçalayamıyor diye ufak olanlarından aldım. Kum yerken de bazen yutamayıp çıkarıyor. Probiyotik kullanıyoruz. Çözemedim gitti uğraştırıyor 😩
Ufak olanlar dediğiniz beyaz renkli toz gibi olanlarsa eğer, bir etkisi olmaz. Zaten bu süreçte kum kullanmayın. İlaç kullanırken tüketmesin. Bu ilaçların bitiminde dışkıda yem problemine bakarız çünkü zaten yavru fazla takviye ağır gelebilir.

Ufak olanlar dediğiniz beyaz renkli toz gibi olanlarsa eğer, bir etkisi olmaz. Zaten bu süreçte kum kullanmayın. İlaç kullanırken tüketmesin. Bu ilaçların bitiminde dışkıda yem problemine bakarız çünkü zaten yavru fazla takviye ağır gelebilir.
Evet beyaz toz gibi olanlar tedavisi bitince grit kumundan devam edeyim o zaman. Çok çok teşekkürler inşallah yem sorunumuzda kalmaz

Evet beyaz toz gibi olanlar tedavisi bitince grit kumundan devam edeyim o zaman. Çok çok teşekkürler inşallah yem sorunumuzda kalmaz
Aynen öyle yapın. Birde dal darı verin taneleri daha ufak ve faydası da olur.
Amin, inşallah güzel haberlerinizi bekliyoruz 🙏💐

Geri