Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları ve Doğalgaz

İsmail ERDEN

Paylaşımcı Üye
Merhabalar,

Bir dönemler doğalgaz işi yapıyordum. Evlerine doğalgaz tesisatı yaptıracak arkadaşlar için çok önemli olduğunu düşündüğüm birkaç husus var, onları yazmak isterim. Aklına takılan olurda google'da arama yaparsa diye.

Eve doğalgaz tesisatı, daire içinde çokça plastik kaynak yapılıyor. Plastik kaynak makinesi, plastik boruları çok yüksek sıcaklıkta eritip birbirine yapıştırıyor, bu aşamada ortama kuşlar, kediler, köpekler hatta insanlar için çok zehirli gaz çıkıyor. İnsan, kedi ve köpek bir süre dayanır ama kuşlar hiç dayanamıyor. Tesisatı yapmaya gelen ustalar genellikle dikkat etmiyorlar. Eğer böyle bir durumunuz varsa, kuşunuzu kesinlikle 1 günlük komşuya götürün. Tesisat işi sabah başlayıp akşam biter. Akşam heryeri havalandırıp tekrar geri alırsınız. Ben denk geldikçe hep ısrarla uyarıyordum. Bazıları balkona koyuyor ama orası ayrı tehlikeli. En güvenlisi evinde kedi köpek olmayan komşuya götürmek.

Çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konu. Ustalarıda her seferinde uyarırdım. Ev sahibi bilmez, düşünemez ama ustaların uyarması gerek. Lütfen böyle bir durumunuz varsa çok dikkat edin. Aynı şey, evi ya da odayı boyarken badana yaparkende geçerli. Boya kimyasal olduğu için, yine çok zararlı. Badanada ortama kokusu yayılıyor ve yine çok tehlikeli.

Ek olarak, doğalgaza geçince kuşların odasındaki peteğin üzerine, metal tasa içme suyu koyup bırakın. İçerideki nemi dengelemesi için.

Geri