Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım çok kaşınıyor ve sık sık uyukluyor

htchaticeonem9

Paylaşımcı Üye
Muhabbet kuşlarım çok kaşınıyor ve sık sık tüneğin üstünde gözlerini kapatıp uyukluyorlar. Kendilerini ikide bir kaşıyorlar ve bir gün önce dikkatli baktığımda birinin üstünde kepeğe benzer şeyler vardı. Parazitlenmiş olabilirler mi? Bu parazitin ya da kuş bitlerinin insan sağlığına zararı olur mu? (Not: Dışkıları her zamanki gibi top top ve normal, sulu değil ve her zamanki normal renginde.)

Kafes dip köşelerini, tünek ve suluk diplerini kontrol ediniz, siyah,beyaz,kırmızı kümeler küçük canlılar mevcut mu diye bakın. Önlem amaçlı ivermektin içeren ense damlası uygulayabilirsiniz.

Kuşunuz tüy döneminde ise bu tür kaşınmalar görülebilir. Fotoğraf paylaşın bakalım
Bilmiyorum ki öyle küçük canlılara hiç rastlamadım. Kafesin altı her zamanki gibi görünüyor. Suluklarda bir kere dışkılarını fark etmiştim. Onun dışında baktığımda bir şey görmedim.

Son durum nedir gündüz de hala durgunlar mı?
Kaşınmalarının sorun olacağını sanmıyorum. Yavru kuşların tüy gelişimleri devam ettiğinden kaşıntı bir tık fazla olabilir. Öncesinde denilen vitaminleri kullanıyor musunuz?
Bu arada ben tüy tüpü gördüm diye 3-4 aylık demiştim, şu an sanki 3 aylık cıvarındalar. Kafes tabanında tüyler yada kafalarında tüpler görüyor musunuz? Tüyü hala atamamışlar gibi

Kaşınmalarının sorun olacağını sanmıyorum. Yavru kuşların tüy gelişimleri devam ettiğinden kaşıntı bir tık fazla olabilir. Öncesinde denilen vitaminleri kullanıyor musunuz?
Bu arada ben tüy tüpü gördüm diye 3-4 aylık demiştim, şu an sanki 3 aylık cıvarındalar. Kafes tabanında tüyler yada kafalarında tüpler görüyor musunuz? Tüyü hala atamamışlar gibi
Durgun olmalarından ziyade kaşıntıları devam ediyor. Şuan da Menekşe (dişi olan) öbürünün kanat tüylerinin arasına gagasını koymuş, içinde ne yapıyor bilmiyorum :) Öylece duruyorlar, yani uyuyorlar. Yalnız bizim uyku düzenimiz son zamanlarda biraz düzensiz gitmeye başladı, gece sık sık uyanıyorlar. Gece uykularını tam alamayınca gündüz de uyuyacak yer kolladıklarından dolayı durgun olabilirler mi?

Vitamin olarak görseldekilerden birini ara sıra sularına 3-4 damla damlatıyorum. Her 5-10 dakikada bir kaşınıyorlar ama delirmiş gibi yapıyorlar bunu. Hele Maviş bir başlıyor, 2-3 dakika hiç durmadan kaşınıyor. Şüphelenmem o yüzden. Yine de ben pahalı, kaliteli bir bit, parazit spreyi aldım onlar için. Muhabbet kuşu, kanarya vs. gibi kuşlara özelmiş. Sıkmam ne kadar uygun olur? Sıkarsam illa kuşa mı sıkmam gerekir, kafese sıksam yeterli olur mu? Sprey dışında parazit için çözüm önerileriniz var mı? Spreyi sıkınca bizim solunumumuzda problem yapar mı? Çünkü bu tür spreyler solunumu tahriş edebiliyor.

Kuşların net fotoğraflarını paylaşın bakalım tüyde olabilirler.

Vitamin olarak Röhnfried gerwit w bölünmüş ürün alabilirsiniz trendyoldan 20-30ml yeterli olur.

Tüy dönemi için BT amin Forte B vitamin alabilirsiniz trendyoldan bölünmüş ürün olarak 10-20 ml yeterli olur.

Ben en başta da demiştim şimdi yine diyorum kuşlarınızın ikisi de dişi 🙂 fotoğrafta attığınız ürünler pek etkili değil kullanmayın derim. Ayrıca bit parazit spreyleri de kesinlikle tavsiye etmiyorum o spreylerin faydası olmadığı gibi solunum yollarını etkiliyor. Onun yerine önlem amaçlı vilmectin zimec veya avromec bunlardan herhangi birini alıp enseye bir damla olacak şekilde damlatiniz. Sonra ense kısmını iyice ovalayın ilaç yayılsın. Ayrıca tuyde olan kuşlara yukarıda belirtildiği gibi b vitamini BT amin forte takviyesi yapın. Ama ben multivitamin gervit i de onerebilirim zengin iceriginden dolayı yani Gervit in içeriğinde b vitamini de var. Haftada bir düzenli şekilde suluğuna koymanız yeterlidir.

Geri