Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun neyi var anlamadım

TatlisKus00

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 10-13 Şubat arası iyi gibiydi ama kendi yaşadığım bazı sorunlar yüzünden tam hatırlamıyorum ama 1 günden uzun süredir suyunu değiştirmedim ve 1 haftadır kafesine temizlemiştim.

Kuşumu genelille kapının yanındaki çalışma masasına koymak zorunda oluyorum çünkü annem uyurken tüyü kaçar diyor bazenleri yanıma kaloriferin yanına koyuyorum .
13 Şubat akşamida aynı olmuştu yanıma koymuştum sonra sabah erkenden okul için kalktım bir belirti yoktu okuldan döndüm kurs için hazırlık yapıyordum lakin kuşum baya yem kusmustu ve kabarık duruyordu bir sorunu varmı diye saldım kabarıyordu tüy dökümü gibi birşey olmasından şüphelendim çünkü geçen yıl 2 ya da 3 kere oldu yemine suyunu değiştirdim ve kaloriferin yanına koydum ama kuşumla ilgilendiğim için otobüsü kaçırdım.
Ve eve dönüp kuş ile ilgilendim muhabbet kuşumu saldım kafama geldi ve yanlış hatırlamıyorsam su gibi birşey kustu . araştırdım net sonuç bulamadım.
Sonra dedim herhalde yem yemedi su içti ondan(damacanadan doğal su katıyorum) sonra kafesine temizledim ve koydum baktım uyuyor normalde b vitmaini verirdim böyle olduğu zaman ama son kullanım tarihi geçmişti.sonra dayanamadım baktım yağmur yağıyor çıktım çarşıya aldım b vitmaini ve veterinere sordum anlatım olanı.
vitamine başla kötü olursa gel tamam dedim çıktım ,pet shop gittim kalamar kemiği aldım eve döndüm döndüğümde kuş uyanmış annem şarkı açmış ötüyor oynuyordu. Sevindim ama tekrar yorgun düştü kalamar kemiği ve b vitmaini verdim ama kalamar kemiğini kustu biraz.
Sonra 2. Gün daha bir tık daha kötüydü ama uyuyor uyanıyor ve enerjik oluyordu ve gözlemlediğim kadarıyla yemesinde icmesinde sorun yoktu.
Ve tüy döküyordu dedim tüy dökümü ishal değil falan bir baktım sulu kaka yapıyor korktum sonra araştırdım kış ayından yaz ayına geçerken oluyormuş sonra 3.gun oldu baktım kaka yerine bazen sadece su yapmaya başladı çok korktum hava 15 dereceydi üstünü bahtaniye ile ortüm anneme aradım gidiyorum ben. tamam dedi otobüs beklediim ama annem geldi o götürdü .
Veteriner üşütmuş dedi antibiyotik ve bir ishal tozu verdi. Verdim antibiyotik suyuna sonra akşam oldu kuş enerjik ben sevindim tabi sonra sabah oldu baktım kuş dünkünden de kötü elime alıyorum tepki yok sonra acilen suluğuna çıkardım ve antibiyotikli suyu icirdim ve kafesine kattım kaloriferi artırdım sıcak oldu ev uyudu 1 saat uyandı o zamandan bu zamana kadar sanki iyileşmiş gibiydi eskisi gibi enerjikti oynuyordu ama Sulu kaka yapıyordu.
Sonra yaklaşık 2-3 gün önce normalleşme başlamıştı bende sevindim sonra dün baktım yine sulu kaka yapıyor.enerjisine baktım normal dedim geçer sonra bu gün oldu dışarıya çıkmam lazımdı eve geldim (3 gün önce antibiyotik kesmiştim iyi gibiydi) sonra baktım kabarık acilen antibiyotik kattım suyuna tekrar içti tekrar uyudu uyandı su an enerjik ama hayla sulu kaka yapıyor ishal tozunu katıyorum yem yemiyor ishal tozu beyaz. daldarısının çok seviyor.daldarili yemine kattsam ishal tozunu sorun olurmu
Ve bu neden olmuş olabilir hasta olmada önce benim boğazım ağrıyordu ve kuşum öptüruyordu bende öpüyordum ama hiç aklıma gelmemişti öyle birşey olabileceği.
Ek detay:
Kuşum kızgınlık döneminde galiba elimle ve kafamla çiftleşmeye çalışıyor ve 2-3 gündür heryeri herşeyi kemirmeye çalışıyor özelikle elime acitmadan kasıyor gibi kemiriyo(annem sıcaktan hasta olabileceğini söyledi ama ev çok sıcak değildi)

Anlattığınız şeyler ciddi. Kanatlı uzmanı veteriner hekime gidip dışkı analizi yaptırın,iç organlara baktırın röntgen çektirip. Kuş belirtiler vermeye başlamış. Hekim görsün mutlaka 👍

Cevap için teşekkürler yapmaya çalışacağım. Ayrıca kuşun videoları
kemirme
daldiri yerken
Ötüyor oynuyor su an daa

Videoda anlattığınız gibi bir kuş göremedim 🤣
Mâşâallâh enerjik ☺️
Dışkı fotoğrafını görebilir miyim beyaz peçete üzerine 6-7 adet dışkı yapsın,bakalım 👍

Anlattıklarınızla videolar uyuşmuyor. Videolarda maşallah canavar gibi bir kuş var.
Antibiyotik verdikten sonra böyle oldu normalde şöyleydi:
eEtIbGkR2LjF.jpg
xotmXYnD1.jpg

Videoda anlattığınız gibi bir kuş göremedim 🤣
Mâşâallâh enerjik ☺️
Dışkı fotoğrafını görebilir miyim beyaz peçete üzerine 6-7 adet dışkı yapsın,bakalım 👍
peçeteyi kemiriyor ondan peçete koymuyorum ama şöyle fotoaflar çekmiştim ama yarın peçete koyar öyle çekerim
s1cG9gvji.jpg
MKBXTyhxd.jpg
UianpFy.png

Bazenleri sadece su yapıyor. Genellikle böyle yapıyor 1 hatta bazen 2 gün geçmesine rağmen dışkısı kurumuyor. Az önce daldarısı ile ishal tozunu karıştırıp verdim biraz yedi inşallah ishali geçer ve hastalığı atlatır.(fotoğraflar da biraz normal gibi gözüküyor ama normalde fotoğraftakine pek benzemiyor)

Ama antibiyotiği bir ara kesip sonra tekrar vermişsiniz anladığım kadarıyla. Antibiyotik yarıda kesilmemeliydi.
Son dışkı rengi siyah mı?
Ve hangi antibiyotiği kullanmıştınız?
Evet tekrar böyle düzgün olmaya başladı bende geçti gereksiz kullanımı kuşu dahada yıpratır diye kesmiştim. sonra hasta gibi oldu bende geri verip buraya yazdım. Antibiyotik bilmiyorum ne olduğunu şırıngada verdi veteriner şöyle:
Dışkı rengi siyah değildi galiba kamera açısından öyle olsa gerek yeşildi
6Ej53C.jpg

Evet tekrar böyle düzgün olmaya başladı bende geçti gereksiz kullanımı kuşu dahada yıpratır diye kesmiştim. sonra hasta gibi oldu bende geri verip buraya yazdım. Antibiyotik bilmiyorum ne olduğunu şırıngada verdi veteriner şöyle:
Dışkı rengi siyah değildi galiba kamera açısından öyle olsa gerek yeşildi
6Ej53C.jpg
Şöyleki insanda da aynı şekildedir. Antibiyotik yarıda kesilmez. Önerilen tarihte muhtemel 5-7 gün kullanılması gerekir. Yarıda kesilirse vücudun direncini eskiye atarsınız.
Ve antibiyotik kullanımından sonra mutlaka probiyotik kullanmalısınız.
Dışkıları toparlanmayacak gibi değil. Tablodaki ürünleri+dal darı ile toparlamayı deneyebiliriz.
Özellikle probiyotik ve gerviti satın almanızı tavsiye ederim.
Videolara göre de başka bir şey önermem mümkün değil.
IMG_20231125_112109.jpg

Şöyleki insanda da aynı şekildedir. Antibiyotik yarıda kesilmez. Önerilen tarihte muhtemel 5-7 gün kullanılması gerekir. Yarıda kesilirse vücudun direncini eskiye atarsınız.
Ve antibiyotik kullanımından sonra mutlaka probiyotik kullanmalısınız.
Dışkıları toparlanmayacak gibi değil. Tablodaki ürünleri+dal darı ile toparlamayı deneyebiliriz.
Özellikle probiyotik ve gerviti satın almanızı tavsiye ederim.
Videolara göre de başka bir şey önermem mümkün değil.Ekli dosyayı görüntüle 70200
Teşekürler alıp deniyeceğim antibiyotik 4 gün vermiştim galiba biraz antibiyotiğe güvenmediğim için korktum o yüzden çok vermek istememiştim. Sizce antibiyotik 5-7 gün mu vereyim şu anda ve o süre içerisinde antibiyotiksiz saf su vermem gerekirmi ishal tozu da şu şekilde
AW9cxLli.jpg

Son düzenleme:
İshal tozu nedir bilmem ama siz ya zeolit tozu temin edin ya da Entrobac probiyotik temin edin. Antibiyotik kullanımı sonrası 3 gün art arda probiyotik takviyesi ve sonraki gün de multivitamin takviyesi vermelisiniz. Çünkü antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerle beraber yararlı bakterileri de yok eder. Kuş direnç kaybeder. O yüzden takviye kullanmak lazım yararlı bakterileri geri kazanmak için. Bunun için de prebiyotik içeren ürün kullanmanız gerekir. Röhnfried tavsiye ediyoruz. Veyahut steril yenilebilir zeolit tozu temin edin,elle besleme maması alın şekersiz olsun,10 gün boyunca zeolitli mama verilsin kursaktan besleme ile. Tabiiki kursaktan beslemeyi bilen birilerinin yapması gerekir bilgi gerektiren bir fiildir herkes yapamaz. Mama soluk borusuna verilirse kuş boğulur ve ölür. 1 pirinç tanesi kadar zeolit tozu ekleyin mamaya ve 2.5 ml kuşa verilsin,mama sıcak kaynar olmasın dikkat edin. Günde 2 kez besleme yapılsın.
Zeolitli mama verseniz direnç kazanmış olur.
Zeolit doğadaki doğal prebiyotikten sayılır sindirime katkı sağlar hatta kursak mantarı için de etkili bir üründür,kuş hasta olmasa dahi haftada 1 defa zeolitli mama vermek tedbire uygun olur takviyedir.
Zeolit almazsanız Entrobac probiyotik alın veyahut daha profesyonel marka kullanabilirsiniz. Petsopta bulamazsınız dediğimiz markayı. Karadenizpet veyahut Grpetten temin edebilirsiniz 20-25 Gr Entrobac,30 ml Gervit uzun süre yeterli olur tek kuş için.
Beslenmesine dikkat edin karnı aç olmasın yemezse veyahut yeterince yemezse bilen birilerini bulup besleme yaptırın.
Tedavi bitimi sonrası tekrar veterinere gidip analiz yaptırın hastalığın iyileşip iyileşmediğini öğrenin. Dışkı analizi yaptırın.

İshal tozu nedir bilmem ama siz ya zeolit tozu temin edin ya da Entrobac probiyotik temin edin. Antibiyotik kullanımı sonrası 3 gün art arda probiyotik takviyesi ve sonraki gün de multivitamin takviyesi vermelisiniz. Çünkü antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerle beraber yararlı bakterileri de yok eder. Kuş direnç kaybeder. O yüzden takviye kullanmak lazım yararlı bakterileri geri kazanmak için. Bunun için de prebiyotik içeren ürün kullanmanız gerekir. Röhnfried tavsiye ediyoruz. Veyahut steril yenilebilir zeolit tozu temin edin,elle besleme maması alın şekersiz olsun,10 gün boyunca zeolitli mama verilsin kursaktan besleme ile. Tabiiki kursaktan beslemeyi bilen birilerinin yapması gerekir bilgi gerektiren bir fiildir herkes yapamaz. Mama soluk borusuna verilirse kuş boğulur ve ölür. 1 pirinç tanesi kadar zeolit tozu ekleyin mamaya ve 2.5 ml kuşa verilsin,mama sıcak kaynar olmasın dikkat edin.
Zeolitli mama verseniz direnç kazanmış olur.
Zeolit doğadaki doğal prebiyotikten sayılır sindirime katkı sağlar hatta kursak mantarı için de etkili bir üründür,kuş hasta olmasa dahi haftada 1 defa zeolitli mama vermek tedbire uygun olur takviyedir.
Zeolit almazsanız Entrobac probiyotik alın veyahut daha profesyonel marka kullanabilirsiniz. Petsopta bulamazsınız dediğimiz markayı. Karadenizpet veyahut Grpetten temin edebilirsiniz 20-25 Gr Entrobac,30 ml Gervit uzun süre yeterli olur tek kuş için.
Beslenmesine dikkat edin karnı aç olmasın yemezse veyahut yeterince yemezse bilen birilerini bulup besleme yaptırın.
Tedavi bitimi sonrası tekrar veterinere gidip analiz yaptırın hastalığın iyileşip iyileşmediğini öğrenin. Dışkı analizi yaptırın.
Veteriner bu toz ishali keser mamaya serpin yemezse suya falan karıştırin demişti bende hem antibiyotik hemde bu toz ile vermek istemedim daldarısı ile veriyorum şimdilik. Antibiyotiğide normalde 6 damla damlatiyorum 2 ya da 3 gün geç sin 5-4-3 diye azaltıp vermek sizce mantıklı mı? Sonrasında vitamin takviyesi yapasim var sizin dediğiniz gibi. Dediğiniz tozuda bir süre (2-3 gün) şu veterinerin verdiği toz deniyeceğim eğer kesmezse ve ya kötüye giderse dediğinizi uygulayacağım

Veteriner bu toz ishali keser mamaya serpin yemezse suya falan karıştırin demişti bende hem antibiyotik hemde bu toz ile vermek istemedim daldarısı ile veriyorum şimdilik. Antibiyotiğide normalde 6 damla damlatiyorum 2 ya da 3 gün geç sin 5-4-3 diye azaltıp vermek sizce mantıklı mı? Sonrasında vitamin takviyesi yapasim var sizin dediğiniz gibi. Dediğiniz tozuda bir süre (2-3 gün) şu veterinerin verdiği toz deniyeceğim eğer kesmezse ve ya kötüye giderse dediğinizi uygulayacağım

İlaç ve ölçü hakkında bir şey demem doğru olmaz,bu konuda kanatlı uzmanı hekimlere danışın 👍

İlaç ve ölçü hakkında bir şey demem doğru olmaz,bu konuda kanatlı uzmanı hekimlere danışın 👍
Dün ishali geçmiş gibiydi:
6bfhHysX.jpg

Böyleydi sonra eve geldim okuldan böyle olmuştu:

Onun dışında yeme içme enerjisinde sorun yok.
Onun dışında galiba bu sefer tüy dökümüne girdi çünkü günde 3-4 tüy atardı şimdi, 10dab fazla ve kafasında açıklık var kapsül çıkıyor

Dün ishali geçmiş gibiydi:
6bfhHysX.jpg

Böyleydi sonra eve geldim okuldan böyle olmuştu:

Onun dışında yeme içme enerjisinde sorun yok.
Onun dışında galiba bu sefer tüy dökümüne girdi çünkü günde 3-4 tüy atardı şimdi, 10dab fazla ve kafasında açıklık var kapsül çıkıyor
Bu dışkılarında sorun görünmüyor.
Benim kuşumun tüy dökümü 4 hafta sürüyor. 6 haftaya kadar da yolu var. Ve değil 10, 50 tane tüyü dökülüyordur. Yani tüye girdiyse 10'dan fazla olması normaldir. Tüy harici dökülüyorsa başka bir mesele olabilir.

Benim kuşumun tüy dökümü 4 hafta sürüyor. 6 haftaya kadar da yolu var. Ve değil 10, 50 tane tüyü dökülüyordur. Yani tüye girdiyse 10'dan fazla olması normaldir. Tüy harici dökülüyorsa başka bir mesele olabilir.
Bilmiyorum. Dışkısında görmediniz galibaa ama sadece yeşil ve ıslak yapmıştı kokuyordu birde. Toz verdim kafesi temizledim bekliyorum şimdi bilgilendiricem

Tüy döküyor baya döküyor çiftleşmeye çalışıyor yemesinde icmesinde sorun yok. Sadece kakası böyle oldu sarımsı falan. Acaba daldarisi cokmu geldi ya da antibiyotik mi dokundu. @Merve
tV8jeA-.jpg

Geri