Karadeniz Pet

Veterinerler Niye böyle?

LuCiFeR

Yeni Üye
Bugün petshopa gittim biri kuşunu getirmiş 5 senelik hayvan sürünüyor.. Adam Teyze dedi veterinere götürmen lazım Yavrum emekliyim 900 TL gidip veterinere nasıl verim 7 bin maaş alıyorum evin kirasına gidiyor zaten dedi.. Gerçekten öyle bi duruma geldik ki bende gidip 1 kere o parayı ödedikten sonra o bu derken 1500 ile çıktık :D Konu açmıştım hapşırması vardı bende petshopa götürüp bilgi aldım.. Öyle ki petshop geçen sene kuş başına 25 tl muayene ücreti ödüyordum bu sene 100 tl istediler bizde artık götürmüyoruz dedi.. Zaten 250 tl ye satıyorum dedi. Şimdi zaten çevreye baktığımız zaman orta halli veya fakir insanlar muhabbet kuşu besliyor.. Şimdi insanlarda şöyle bir düşünce oluştu 900 tl muayene ücreti vereceğime muhabbet kuşu 200-250 tl gidip yavru alırım o fiyata kafasında yani bunuda biraz Veterinerler sebep oluyor ben bu aralar yolda 4-5 tane ölü muhabbet kuşuna denk geldim yaşları belki maksimum 2 yazık günah yaa.. Ha tüm Veterinerler kötü demiyorum bazı Veterinerler var kanatlı kuş muayenesine ücret almıyor.. İlaçlara alıyor sadece hani böyle Veterinerlerde var.. Ama ben bu bizim bölgemizde bulamadım böyle bir Veteriner malesef

Muhabbet kuşunu orta halli veya fakir insanlar besliyor kısmına katılamıyorum. Zira bir kafes ücreti bile 400 lira, kaliteli yemler 100 lira,kalamar kemiği 50 lira olmuşken muhabbet kuşu beslemek artık fakir turnusolluğundan çıktı. Kuşu alıp önüne kıytırık bir yem ve yarım yamalak bilgide varsa alçı taşı koyunca kuş beslemiş olmuyoruz maalesef.
Bir canlıyı sahipleniyorsak onun bize emanet olduğunu ve bir kedi, bir köpek hatta bir insan canı kadar değerli olduğunu unutmadan; dolayısıyla fiyatına bakmadan veterinere götürmek gerekiyor. Canın fiyatı biçilmez ki...

Bence yazdıklarınıza veterinerler sebep olmuyor. Kuş sahiplerinin geneli bilinçsiz ve kuş için para harcamayı gereksiz buluyor.

Ama şu da var; keşke bilgili olsalarda pahalı ücretlendirme yapsalar, o zaman gam yemem diyebilirsiniz. Kuşlardan anlayan bir veterinerin de verdiği bilgiler ve tedavisi çok kıymetli oluyor. Ama genelide kuşlar hakkında bir şey bilmiyor ve yetersiz.

Bu arada bir kuşumu çok yakın bir zaman önce veterinere götürdüm. Şehirden şehire ve klinikten kliniğe de fiyatlar değişecektir muhtemelen ama ben muayene ücretine 150 TL, 3 adet takviyeye ise 400 TL verdim. 5 gün sonra gittiğim kontrole de 100 TL verdim. (normalde insanda bile 10 gün altına kontrolden para alınmaz).

Yazıklarımın hepsi sizinle alakalı değil, böyle bir konu görmüşken bende biraz iç dökeyim dedim :)

Muayene ücretleri her ilin veteriner hekimler odasının belirlediği fiyata göre ayarlanır. Örneğin Ankara için kanatlı hayvan muayenesi için 400 TL belirlemişler ise ona göre fiyat söylemek durumunda veteriner hekimler. Eğer olumsuz anormal durum varsa o zaman o kliniği şikayet etmek gerekir,denetim yapılır sorun neyse yetkililer ilgilenir.
O yüzden bu gibi konularda hayvan sahipleri olarak bilinçli olmamız lazım.

Konuya devam edersek hayvanlarda bizim gibi nefes alan canlılardır. Hasta bir kuşu veterinere götürüp paralar harcamak yerine yeni bir kuş alır uygun fiyata bu işi hallederim görüşü merhamete sığmaz. Madem bakamayacaktı o zaman hayvan sahiplenmemeliydi bu işe hiç girmemeli idi. Sonuçta bu kullan at gibi bir şey değil ki. Hayvan sahiplenmeden evvel bu hayvan hasta olursa üstesinden gelebilir miyim bu beni zorlar mı,bakım masraflarını karşılayacak gücüm var mı gibi konuları düşünmeli sonra durumuna göre hareket etmeliydi. Daha kendini zor geçindiren biri kalkıp hayvan satın almasın zaten. Sonra olan kuşlara oluyor,hayvancağız hastalıktan ölüyor tedavi göremediği için. İş sahiplenende bitiyor. Parası yoksa üstlenemeyeceği bir işin içine girmesin en başında. Ne kendine ne hayvana yük olsun. Onun aldığı hayvanı belki maddi durumu yerinde olan başka birisi sahiplenebilir ve veterinere götürebilirdi. Bu buna da engel olmuş oluyor işte.
Yani öyle kuşu aldım iş bitti diye bir şey yok. Bir insan hayvan sahipleniyor ise onun hakkına riayet edecek ve ona güzel bakacak doğru bir şekilde.

Veterinerlerin birçoğu da maalesef ki yüksek fiyatlar isteyebiliyor yani ben bu kliniklere gidilmesini önermiyorum. Sırf para kazanabilmek için alanında bilgisi olmadığı bir hayvanı muayene etmeye çalışıp hem kuşun hem sahibinin zamanını çalan tiplerden uzak durulmalı.
Bu ülkede zaten sıkıntılardan birisi de bu. İnsanlar veterinere gitmek isteyip gitmiyorlar çok para alırlar diye,ben birçok kimsenin böyle düşündüğünü tahmin ediyorum.
Yani onların halini de anlıyorum elbet. Fiyatlar makul olsa seve seve onlar da sahiplendiği hayvanları götürürler diye düşünüyorum.
Tabiiki bütün klinikler pahalıdır diye bir genelleme yapmıyorum yanlış anlaşılma olmasın. Bütçemizi sarsmayacak veterinerler var bunları da duyduk yani ama maalesef her yerde durum böyle olmayabiliyor.

Mantık şudur:
Hayvan sahiplenmek bir sorumluluktur,eğer kişide bu sorumluluk yoksa hayvan sahiplenerek kendisine ve hayvana yazık etmemeli 👍

Muhabbet kuşunu orta halli veya fakir insanlar besliyor kısmına katılamıyorum. Zira bir kafes ücreti bile 400 lira, kaliteli yemler 100 lira,kalamar kemiği 50 lira olmuşken muhabbet kuşu beslemek artık fakir turnusolluğundan çıktı. Kuşu alıp önüne kıytırık bir yem ve yarım yamalak bilgide varsa alçı taşı koyunca kuş beslemiş olmuyoruz maalesef.
Bir canlıyı sahipleniyorsak onun bize emanet olduğunu ve bir kedi, bir köpek hatta bir insan canı kadar değerli olduğunu unutmadan; dolayısıyla fiyatına bakmadan veterinere götürmek gerekiyor. Canın fiyatı biçilmez ki...

Bence yazdıklarınıza veterinerler sebep olmuyor. Kuş sahiplerinin geneli bilinçsiz ve kuş için para harcamayı gereksiz buluyor.

Ama şu da var; keşke bilgili olsalarda pahalı ücretlendirme yapsalar, o zaman gam yemem diyebilirsiniz. Kuşlardan anlayan bir veterinerin de verdiği bilgiler ve tedavisi çok kıymetli oluyor. Ama genelide kuşlar hakkında bir şey bilmiyor ve yetersiz.

Bu arada bir kuşumu çok yakın bir zaman önce veterinere götürdüm. Şehirden şehire ve klinikten kliniğe de fiyatlar değişecektir muhtemelen ama ben muayene ücretine 150 TL, 3 adet takviyeye ise 400 TL verdim. 5 gün sonra gittiğim kontrole de 100 TL verdim. (normalde insanda bile 10 gün altına kontrolden para alınmaz).

Yazıklarımın hepsi sizinle alakalı değil, böyle bir konu görmüşken bende biraz iç dökeyim dedim :)

Yani o fiyatlarda olmalı malesef şöyle söylim komşum sultan papağanı veterinere götürdü muayene ücreti 900 tl ilaç filan yazdı 1800 tl ödedi.. Sizin yazdıklarınız ise olması gereken fiyatlar hani bu fiyatlar bizim bölgede olsa çok iyi..

Abla senin kac kusun var