Karadeniz Pet

Staphylococcus spp Olan Kuşum Hakkında

İsmail ERDEN

Emektar Üye
Merhabalar,

Muhabbet kuşumun geçen hafta neşesi kaçtı, durgunlaştı. Veterinere götürdük. Swap testi sonucu bu bakteri çıktı ve enrofloksasin verdiler. 30 ml suluğa 5 damla ve sabah-öğle-akşam suluğu tazeledik. İlk 2-3-4 gün normale döndü. Dışkıları çok iyidi. İlaç bugün 7 gün oldu. Dün ve bugün biraz durgunlaştı. Yem yemesi azaldı. Çok kabarık durmuyor ama çok az kabarık. Veteriner ile görüştüm, ilacın dozunu düşürelim dedi. 30 ml değilde 40-50 ml su içine 5 damla ilaç koydum. 2 gündür ötmeside azaldı.

Dışkıları, dün etrafına yeşil hare bırakıyordu ve büyük dışkılardı. Bugün, etrafında hare yok ve küçük dışkılar.

İlaç bitimine doğru durumu iyiye gider ama bende böyle oldum. Ne yapmalıyım?

Merhabalar,
Enrofloksasin etken maddesidir, genelde Enrocure veriyorlar. Geniş spektrumlu antibiyotiktir. Kaç gün kullanın dedi? Ve dışkılarına bakabilir miyiz?
Evet etken maddesi. Piyasa Baytril adında satılan ilaç sanırım. Bana, şırınga içine çekip verdiler.

7 gün kullan, +3 gün daha ekle dedi. 7 gün oldu tam. 30 ml suya 5 damla koyuyordum, bugünden itibaren 45-50 ml suya 5 damla koyuyorum.

Dışkıları son 1.5 gündür böyle. Son 6 saatteki dışkıları, küçük, haki renk-beyaz ve kıvamıda daha iyi ama durgun. Kafesde bi uçtan bi uca atlardı, ötüp konuşurdu. Şimdi kabarık sayılmaz ama ötmüyor çok, hareket etmiyor pek.

Birde sabah-akşam 1 damla ağızdan digestive veriyorum. Sindirime yardımcı olması için, veteriner hekim dedi.

Evet etken maddesi. Piyasa Baytril adında satılan ilaç sanırım. Bana, şırınga içine çekip verdiler.

7 gün kullan, +3 gün daha ekle dedi. 7 gün oldu tam. 30 ml suya 5 damla koyuyordum, bugünden itibaren 45-50 ml suya 5 damla koyuyorum.

Dışkıları son 1.5 gündür böyle. Son 6 saatteki dışkıları, küçük, haki renk-beyaz ve kıvamıda daha iyi ama durgun. Kafesde bi uçtan bi uca atlardı, ötüp konuşurdu. Şimdi kabarık sayılmaz ama ötmüyor çok, hareket etmiyor pek.

Dışkıda enfeksiyon görüntüsü var düzelmemiş maalesef. Gittiğiniz veteriner kanatlı alanında uzman hekim mi ?

Dışkıda enfeksiyon görüntüsü var düzelmemiş maalesef. Gittiğiniz veteriner kanatlı alanında uzman hekim mi ?
İzmir'de kanatlılardan anlayan çok az hekim var. Bu hekim, swap örneği aldı, 2 gün sonra sonuçlar çıktı ve sonuçlara göre bu ilacı verdi. Şu anki dışkıları etrafa hare yaymıyor ve boyut olarak daha küçük. Yeşil-beyaz renginde ve kıvamı iyi. Kabarık durmuyor ama durgun.

İzmir'de kanatlılardan anlayan çok az hekim var. Bu hekim, swap örneği aldı, 2 gün sonra sonuçlar çıktı ve sonuçlara göre bu ilacı verdi. Şu anki dışkıları etrafa hare yaymıyor ve boyut olarak daha küçük. Yeşil-beyaz renginde ve kıvamı iyi. Kabarık durmuyor ama durgun.
Ama idrar lekeli. Normalde berrak olması lazım.
İzmir'de birçok kanatlı veterineri var. Siz hangisine gittiniz?

Bir de yeni konu açmayalım bu konudan sorun tüm soruları. Tekrar tekrar konu açınca bu sefer aynı şeyleri yeniden sorabiliriz hatırlamadığımız için.

Ama idrar lekeli. Normalde berrak olması lazım.
İzmir'de birçok kanatlı veterineri var. Siz hangisine gittiniz?
Hocam İzmir'de gitmediğim veteriner yoktur desem abartmış olmam. Kanatlıdan anlıyor diye gittiklerimin çok iyi anladığını düşünmüyorum.

Ben Özkanlar'da Aslı ablaya gittim. Petlife sanırım. Eskiden Öz-Vet'in ortağıymış ama Öz-Vet'ten hiç memnun değildim. Aslı abla, test yaptırıp, sonuca göre ilaç veriyor. Bundan dolayı tercih ettim. Eline ilk aldığında, kursağında tırtıklar var, mantar dedi ama ilaç vermedi. Test sonuçlarında megabakter - mantar çıkmadı dedi ve çıkan bakteriye göre ilaç verdi.

Sizin bahsettiğiniz hekimler kimler?

Bu arada attığım fotoğraflar dün geceye ait. Dün yaklaşık 4 saat dışkısını yapmadı. Sonra yapınca bu şekilde oldu. Bugün öğleden sonraki dışkıları küçük, kıvamı iyi ve etrafında renkli idrar yok.

Hocam İzmir'de gitmediğim veteriner yoktur desem abartmış olmam. Kanatlıdan anlıyor diye gittiklerimin çok iyi anladığını düşünmüyorum.

Ben Özkanlar'da Aslı ablaya gittim. Petlife sanırım. Eskiden Öz-Vet'in ortağıymış ama Öz-Vet'ten hiç memnun değildim. Aslı abla, test yaptırıp, sonuca göre ilaç veriyor. Bundan dolayı tercih ettim. Eline ilk aldığında, kursağında tırtıklar var, mantar dedi ama ilaç vermedi. Test sonuçlarında megabakter - mantar çıkmadı dedi ve çıkan bakteriye göre ilaç verdi.

Sizin bahsettiğiniz hekimler kimler?

Bu arada attığım fotoğraflar dün geceye ait. Dün yaklaşık 4 saat dışkısını yapmadı. Sonra yapınca bu şekilde oldu. Bugün öğleden sonraki dışkıları küçük, kıvamı iyi ve etrafında renkli idrar yok.

Ben İzmir'de yaşamıyorum ordaki kanatlı hekimlerine hiç gitmedim. Ama İzmir'de birçok kanatlı hekim olduğunu duyduk biliyoruz."Hekim Veteriner Kliniği -Goztepede" burası da kanatlı alanında önerilen bir yer. Gittiniz mi daha önce?

Son düzenleme:
Yinede dışkıları bana çok çok kötü gelmedi. İnsan bile ilaç kullandığında durgun olabiliyor, durgunlaşması ilaç kullanımına bağlı olabilir. Yeme içmeden kesilmesin yeterki. İlaç kullanımı bitince durgunluğuna öyle bakmak lazım.

Ben İzmir'de yaşamıyorum ordaki kanatlı hekimlerine hiç gitmedim. Ama İzmir'de birçok kanatlı hekim olduğunu duyduk biliyoruz."Hekim Veteriner Kliniği -Goztepede" burası da kanatlı alanında önerilen bir yer. Gittiniz mi daha önce?
Hocam oraya gittim. Kuşum yoğun bakımda kaldı hatta. Geldiğinde daha kötüydü. Ama orası paragöz değil. İyi niyetliler. Almanya'dan hammadde getirip burada ilaç hazırlıyormuş. Ben 2 kuşumu götürdüm, kötü diyemem ama memnun kalmadım. Maalesef İzmir'de kanatlılardan çok iyi anlayan 1-2 kişi anca vardır.

Yinede dışkıları bana çok çok kötü gelmedi. İnsan bile ilaç kullandığında durgun olabiliyor, durgunlaşması ilaç kullanımına bağlı olabilir. Yeme içmeden kesilmesin yeterki. İlaç kullanımı bitince durgunluğuna öyle bakmak lazım.
Dışkıları dün geceye ait hocam. 4 saat kadar dışkı yapmadı sonra bu şekilde yaptı. Bugün öğleden sonraki dışkıları küçük, kıvamı iyi, etrafa renkli hare bırakmayan dışkılardı. Haki ile beyaz renkte. İlaçta ilk 2-3-4-5 gün çok iyidi. 6. ve 7. gün durgunlaştı. 39 gram geldi uyumadan önce tarttım. Daldarı yiyiyor, birazda normal yem.

Dışkıları dün geceye ait hocam. 4 saat kadar dışkı yapmadı sonra bu şekilde yaptı. Bugün öğleden sonraki dışkıları küçük, kıvamı iyi, etrafa renkli hare bırakmayan dışkılardı. Haki ile beyaz renkte. İlaçta ilk 2-3-4-5 gün çok iyidi. 6. ve 7. gün durgunlaştı. 39 gram geldi uyumadan önce tarttım. Daldarı yiyiyor, birazda normal yem.
Küçük dışkı yapması az yediği için olabilir.
Ama o ilacı kullanan kuşun dışkısı daha kötü olurdu normalde... Benim tüy hastası bir kuşum 33 gram ama genel sağlığı yerinde. Yani 39 bir tık zayıf gibi ama hastalık döneminde önemli olan fazla kilo vermemesi. Zaten kilo almasını bekleyemeyiz. Yerli kuşsa kilosunu yine ona göre değerlendirmek lazım.
Baytril kullanılan bir ilaç, çoğu kuş için veterinerin direkt elinin gittiği ilaç diyebilirim. Dozajı vs iyi ayarlanınca zarar vereceğini sanmıyorum açıkçası.

Yabancı bir kuş forumu var oraya soracağım bakalım ordakiler de kuşlar alanında bilgili kişiler. Özelden size forumun ismini yazayım İsmail bey.

Küçük dışkı yapması az yediği için olabilir.
Ama o ilacı kullanan kuşun dışkısı daha kötü olurdu normalde... Benim tüy hastası bir kuşum 33 gram ama genel sağlığı yerinde. Yani 39 bir tık zayıf gibi ama hastalık döneminde önemli olan fazla kilo vermemesi. Zaten kilo almasını bekleyemeyiz. Yerli kuşsa kilosunu yine ona göre değerlendirmek lazım.
Baytril kullanılan bir ilaç, çoğu kuş için veterinerin direkt elinin gittiği ilaç diyebilirim. Dozajı vs iyi ayarlanınca zarar vereceğini sanmıyorum açıkçası.
Hocam bu kuşum bana geldiğinde, tahmin ediyorum ki 6-12 aylık arasıydı. Kedileri olan bir ablamızın evine gelmiş, o da bakamayacağı için ben aldım. Yaklaşık 3 yaşında. Ara ara tartıyorum. En fazla 42 gramdı. 37 grama düştü. Elle besleme yaptım 2 kere ama sonra yapamadım Şükür kendisi daldarı yedi. Şu an 39 gram. Ağırlık olarak iyi diyebiliriz. Cinsi böyle bunların herhalde, küçük.

Birde hatırlarsanız, ayağı sakat dişi bir kuşum var. 20-25 günlüktü aldım. Onun cinsi farklı, jumbo dedikleri olabilir. O 48 gram geliyor.

İzmir kuş veterineri açısından çok zengin bir yer. Bayraklı'da bulunan Kuş Veteriner Kliniği'ne mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Başka kliniklere hiç gitmedim ve güvenmiyorum. Kesinlikle doğru bir tedavi uygulanacağını düşünüyorum.

Bayraklı Kuş Veteriner Kliniği

Yabancı kuş forumunda bu konuya biraz baktım neler yazılmış diye.Birisi MRSA 'dan bahsetmiş. Yani açılımı "Metisilin duyarlı staphylococcus aureus" imiş.
Eğer Staphylococcus bakterisinin türü MRSA olan türden ise bu yani metisiline duyarlı bir staphylococcus vakası varsa bu bakteri zaten birçok antibiyotiğe karşı direnç gösterdiğinden birçok antibiyotik etkili olmayabilirmiş. Veterinerinize swaptaki Staphylococcus'un MRSA olup olmadığını sorun öğrenin.
Yani özetle,birçok antibiyotiğe karşı direnç gösteren Staphylococcus bakterisi varsa tedavi uzayabilir,direnç gösteremediği ilaç verilmelidir.

Geri